Három tanárnak és három diáknak adták át elsőként a Szabó nyelvi díjat
Első ízben adták át vasárnap délután a Szent Imre Katolikus Gimnáziumban a Szabó nyelvi díjat. Az elismerést Szabó Szilvia, egy nyíregyházi nyelviskola vezetője alapította, hogy támogassa a tehetséges nyelvtanulókat és elkötelezett nyelvtanárokat. A pályázat útján elérhető díjat most hatan kapták meg, köztük erdélyi tanárok és diákok is.
A Szent Imre Katolikus Gimnázium és Általános Iskola évzárója adta a keretet a díjátadáshoz. Az intézményhez – melyben magas színvonalon zajlik a nyelvoktatás – szülőként is kötődik a díj alapítója.
Van mit bepótolnunk
Szabó Szilvia felvezető beszédében azt mondta, óriási a lemaradásunk az európai országokhoz képest az idegennyelv-tudás területén, pedig a globalizáció térhódításának idején ez kulcsfontosságú kérdés. Ezért is gondolta úgy, hogy ezzel elismerve ösztönzi a diákságot és tiszteletet ad vele az oktatóknak.
A tanulók és tanárok ösztönzéséért
2017-ben azzal a céllal alapítottam a Szabó nyelvi díjat, hogy inspiráljam a nyelvtanulókat a minél magasabb szintű nyelvtudás elérésében, illetve a nyelvtanárokat ösztönözzem a minél magasabb szintű, minőségi, kreatív nyelvoktatásra. Úgy vélem, hogy a hagyományos nyelvoktatási módszerek mellett nagyon fontos a nyelvtanároknak, tankönyvíróknak, hogy a tanításban részesítsék előnyben nemcsak a nyelvtani központú oktatást, hanem a digitalizációt, innovációt, kreativitást.
– fogalmazott a Nyíregyházi Televíziónak Szabó Szilvia, ügyvezető, díjalapító.
Közelebb kerül vele a világ
A pályázók az eddigi teljesítményüket mutatták be, s a kuratórium döntése alapján az 50 pályázóból három diák és három tanár érdemelte ki az elismerést. A Szent Imre Gimnázium 11.-es tanulója, Sopronyi Boglárka már 14 évesen letette a középfokú nyelvvizsgát, azóta társaival angol nyelvű színdarabot írt és adott elő, valamint szónokversenyen is részt vett. Boglárka – aki angol rajztanári pályában gondolkodik – nagyobb rálátást kapott a világra e nyelv által.
Valamilyen szinten összeköt a világgal. Rögtön, amikor elkezdtem angolt tanulni, eleve nagyon tetszett az egész, hogy egy új nyelvet fogok megtanulni. És mivel egy általános nyelv, szinte mindenki beszéli majdnem az egész világon, ezért így tényleg közelebb kerültem vele a világhoz.
– mondta Sopronyi Boglárka.
Megerősítés a pályán
Boglárkának a tanárát, a Szent Imre Katolikus Gimnáziumban tanító Rubóczkiné Kiss Hajnalkát is díjazták, aki az indoklás szerint szívesen használ innovatív megoldásokat és drámapedagógiai módszereket az oktatásban. Számos versenyen, pályázaton szerepeltek sikerrel diákjai, de szakmai cikke is nyert már országos különdíjat, és a mostaninak is nagyon örül.
Mindenképpen megerősítés, pozitív megerősítés. Minden tanárnak hasznos az, hogyha visszajelzést kap a munkájáról, és én ezt most ma megkaptam és nagyon örülök neki. A díjat azért is kapom, mert áttekintem az egész nyelvoktatási rendszert, másodiktól tizenkettedikig mindenkit tanítok, és azért is, mert a részképesség-zavaros gyerekekkel ugyanúgy foglalkozom, mint a különlegesen tehetségesekkel.
– értékelt Rubóczkiné Kiss Hajnalka.
Erdélyi díjazottak
Bár a távolság miatt az erdélyi tanárok és diákok nem lehettek jelen az átadáson, az ő nevük is elhangzott. Eszerint elismerés illeti Fülöp Ritát, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum nyelvtanárát, Nagy Emese Tímeát, a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium nyelvtanárát és Nagy Lászlót, a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium diákját.
Előny a nyelvtudás
Csakúgy, mint a hajdúdorogi Szent Bazil Görögkatolikus Gimnázium 11-es tanulóját. Mohamed Anna Awadnak már felsőfokú nyelvvizsgája és érettségije is van angolból, sőt, a „Kémia idegen nyelven” versenyen maximális pontszámmal győzve övé lett a publikált mintafordítás.
Úgy gondolom, hogy az ember annyi ember, ahány nyelvet tud. Szerintem mindenféleképpen előnyére válik, ha az angol nyelvet elsajátítja, hiszen sokkal könnyebben el tud vele helyezkedni a világban.
– fejtette ki kérdésünkre Mohamed Anna Awad.
Jövőre folytatják
Az évzárós díjátadáson elhangzott: az alapító mellett számos megyei és országos cég is segített a Szabó nyelvi díj szponzorálásában, melyre a tervek szerint jövő év elején is meghirdetik a pályázatot.
Tarczy Gyula