Fülbemászó adókedvezmény

Az ingyenes élő zenét szolgáltató vendéglátósok leírhatnák társasági adójukból a költségek 50 százalékát – feltéve, hogy elfogadják a jövő évi adótörvények módosító javaslatában szereplő változtatást. Az alkalmazottként és alkalmilag foglalkoztatott zenészek után három év alatt legfeljebb 200 ezer eurót, mintegy 62 millió forintot lehet megtakarítani. A plafon alatt elég nagy a mozgástér, hiszen a tervezet napi 113 ezer forintos élő zenei kiadással számol.

Keveset enyhít a vendéglátósok terhein az ingyenes élő zenét szolgáltatóknak kilátásba helyezett költségcsökkentési lehetőség – az áfa mérsékléséhez képest jóval kisebb a jelentősége –, de talán elindít valami mozgást a piacon. A módosítás inkább gesztusértékű, komoly bevételtől aligha esik el a költségvetés, hiszen az elmúlt években igen kevesen költöttek arra, hogy élő zenét adjanak a vacsora mellé. Az egyik legismertebb zenés étteremben, a belvárosi Kárpátiában Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke is tulajdonos, ő el tudja képzelni, mit jelenthet majd a kedvezmény. Mint mondja, rövid távon aligha hoz trendfordulót, hiszen csak végig kell menni a bulinegyeden, hogy egyértelművé váljon: eltűntek azok a helyek, ahol zongorista vagy kisebb zenekar játszott. A vendéglátás jó ideje romló jövedelmezőségét a kedvezmény önmagában nem fogja megváltoztatni, de ha a szereplők hosszú távon számolhatnak vele, az egy kihalófélben levő üzlettípus felélesztését is magával hozhatja.

További részletek a vg.hu-n.

(Fotó: internet)