Évente százával érkeznek fakivágási kérések az önkormányzathoz, csak nagyon indokolt esetben engedélyezik
Bár évente százas nagyságrendben érkeznek megkeresések az önkormányzathoz, csak nagyon indokolt esetben engedélyeznek fakivágást.
Zavarja a kilátást, túl sok levél hullik le róla, rengeteg galamb fészkel rajta, az ágai tönkreteszik az ablakot, útban van, vagy éppen túl magas – csak néhány indok, amelyek évente százas nagyságrendben beérkeznek a városlakóktól az önkormányzathoz és amelyek – a panaszok szerint – csakis fakivágással oldhatók meg. A városi zöldfelületi rendszer tervezési és fejlesztési folyamataiban azonban a fák, fasorok telepítése, a meglévő fák védelme, a zöldfelületek bővítése és a zöldfelületek arányának javítása kiemelt feladat, a városvezetés egyik fő célja. Éppen ezért Nyíregyházán fokozott figyelmet kap az, hogy fakivágás csak indokolt esetben történjen.
A faültetést és kivágást örök vita övezi. Ha ültetünk, miért oda és mennyit, ha pedig szóba kerül a kivágás, akkor miért tesszük, vagy éppen miért nem. Halmi-Hódos Katinka városi főkertész azt mondja, az önkormányzat bár évente közel félezer fát elültet a város különböző pontjaira, ezzel együtt sajnos előfordul az is, hogy ki kell vágni egyet, vagy akár teljes fasorokat. Bár a városlakók ezt sokszor nehezményezik, azt azonban hangsúlyozni kell: fakivágás csakis indokolt esetben történik.
Elsődleges az élet- és vagyonbiztonság
– Legutóbb a Korányi Frigyes utca és a szervizút közötti zöldfelület rendezési munkálatain dolgoztunk, a rövid távon fenntartandó fákon ápoló célzatú gallyazást, valamint koronakönnyítést végeztünk, voltak azonban már elöregedett, balesetveszélyes fák is, amelyeket kivágtunk az élet- és vagyonbiztonság érdekében. A 21 db kor- és fajösszetételben is változatos korhadt, élet- és vagyonvédelmet veszélyeztető fák helyére viszont 52 db újat ültetünk majd.
„Minden esetben megvizsgáljuk, indokolt-e”
– Évente százas nagyságrendben kapunk lakossági bejelentéseket, amelyek arról szólnak, hogy szeretnének fákat kivágni és ehhez kérik az engedélyünket. Mi minden egyes esetben kimegyünk a helyszínre és megvizsgáljuk – szemrevételezéssel, ha szükséges kiegészítve FAKOPP műszeres vizsgálattal –, hogy indokolt-e a fakivágás, illetve szükséges-e egyéb beavatkozást végezni a fán a fenntarthatóság érdekében. A döntést bár nem mindig fogadják el a városlakók, de azt tudni kell, hogy megalapozottan hozzuk meg döntéseinket, annak figyelembevételével, hogy jogszabály is kimondja: fát kivágni csak olyan esetben lehet, ha a fa élet- vagy vagyonvédelmet veszélyeztet, vagy az épület biztonságos üzemeltetését, esetleg a közlekedést akadályozza.
A fa érték
– Az építési tevékenységekkel érintett zöldfelületek védelme kiemelten fontos, ennek érdekében az építési folyamatokban résztvevőknek is tisztában kell lenniük az erre vonatkozó jogszabályokkal. Előfordulhat, hogy egy ingatlan megközelítése csak közterületi fakivágással biztosítható, azonban vannak olyan esetek, ahol a megfelelő tervezéssel elkerülhető lenne az ilyen jellegű zöldfelület-megszüntetés. A szabályozásnak megfelelően ez jegyzői hatáskör.
Természetesen olyan eset is előfordulhat, hogy egy beruházás megvalósíthatósága érdekében fel kell áldozni 1-1 fát, kizárólag akkor, ha minden szempontból elkerülhetetlen a növény eltávolítása. Ebben az esetben mérlegelnünk kell és ha a kivágás mellett is döntünk, a kérelmező számára kötelező pótlást írunk elő, illetve a fa zöldfelületi értékének megfizetésére kötelezzük, ami jellemzően nagyon jelentős, akár milliós nagyságrendű összeg is lehet. Ez az összeg a Zöldfelületi alapba kerül, amit a város zöldfelületi fejlesztésére fordítunk. De hangsúlyozzuk, nem ez a cél, minthogy nem is általános gyakorlat.
Dózsa György utca: nem indokolt a fa kivágása
– Az utóbbi hetekben nagy figyelmet kapott egy Dózsa György utcai fa sorsa. Erről a területről azt kell tudni, hogy az utcában védett fasor található. Ebben az ikonikus utcában egy társasház épül, az épület falai már állnak, viszont szemmel látható, hogy a társasház udvari bejárója éppen az egyik védett fa mögé került. Szeptemberben – amikor a társasház félkész állapotban volt – meg is keresett bennünket az épület építtetője egy fakivágási kérelemmel. Csakúgy, mint minden esetben, ezúttal is kimentünk a helyszínre, megvizsgáltuk a fát és megállapítottuk, hogy fenntartással nem összeegyeztethető kórkép nincs a fán. Kezelésre szorul ugyan, mint ahogy az összes idős fa a városban, azonban ez nem egyenlő azzal, hogy ki kell vágni. Kértünk egyébként független szakértői véleményt is, ami szintén alátámasztotta az álláspontunkat. Az ügy jelenleg folyamatban van, de a híresztelésekkel ellentétben az önkormányzat nem akarja kivágni az említett fát, engedélyt nem is adtunk rá sem most, sem korábban. Kértük az építtetőt a garázsbejáró áthelyezésére az épület áttervezésével olyan módon, hogy az közterületi fát ne érintsen. Az eredmény pedig – azzal ellentétben, ami tévesen itt-ott megjelent – nem titkos, ez a szabály csakis a döntés-előkészítő dokumentumokra vonatkozik.