Ezek a népi megfigyelések kötődnek a márciushoz

Még bő egy hét és március 21-én beköszönt a csillagászati tavasz. A márciusról pedig megannyi népi hagyomány született. Ha például ez a hónap csapadék mentes, akkor áprilisban sok esőre lehet számítani. Vagy ha ilyenkor sok köd van, akkor az egész évünk záporos lesz.

 

Március 12. – Gergely nap: Ha ezen a napon havazik, akkor Gergely később is megrázza majd a szakállát.

  

Március 18., 19., 21. – Ezekhez a napokhoz kötődik a Sándor-József-Benedek, zsákban hozzák a meleget mondás. A népi hiedelem szerint ekkor érkezik meg a jó idő. Ha ezeken a napokon süt a nap, akkor hosszú, meleg nyár várható, ha nem süt, akkor hosszú, lucskos ősz lesz.

 

Március 21. Benedek napja- „Ha ezen a napon dörög az ég, száraz lesz a nyár” - tartották elődeink.

 

Március 25. – Gyümölcsoltó Boldogasszony napja. Ha ezen a napon rossz idő van, akkor a hiedelem szerint rossz tavasz várható.