Életeket ment az érzékelő – Nyáron is ölhet a szén-monoxid, fontos a jelzőkészülék!
Fotó: Illusztráció

Nyáron is ölhet a szén-monoxid. Bár fűtenünk nem kell, sok lakásban továbbra is működnek olyan gázüzemű készülékek, amelyek szén-monoxidot termelhetnek. Éppen ezért nem árt a jelzőkészülékeket működtetni, hogy azok vész esetén időben riasszanak.

A katasztrófavédők azt tanácsolják, a fűtési szezon végén ne szereljék le az érzékelőket, hiszen sok lakásban gázüzemű, vízátfolyós vízmelegítővel állítják elő a meleg vizet. Ezekben a lakásokban nyáron is oda kell figyelni a mérges gázokra. Az ilyen helyiségekben és lakásokban különös gondot kell fordítani a szellőzésre. A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a nyári épületfelújítások során az építkezők, felújítók ügyeljenek arra, hogy ne teljesen légmentesen záródó nyílászárókat építsenek be, és ne takarják el a szellőzőrácsokat, hogy a levegő utánpótlása biztosított legyen. Azt is javasolják, hogy a gázkazánokat, a tüzelő és fűtőberendezéseket a nyári időszakban is vizsgáltassuk meg. Különös gondot kell fordítani a klímaberendezések, a páraelszívók és a gázkazánok együttes működtetésére, így elkerülhetőek a tragédiák. Akiknek a lakásában még nincs szén-monoxid érzékelő, azoknak olyan típust érdemes beszerezni, amilyet a Fogyasztóvédelem a honlapján ajánl.