Diákcsere program – Külföldi diákok ismerkedtek Nyíregyháza zöldtörekvéseivel
Szlovák, görög és olasz diákok érkeztek öt napra Nyíregyházára az Erasmus+ program keretében, hogy megismerjék a város környezetvédelmi törekvéseit. A delegáció tagjait a városházán fogadták, ahol egy előadás keretében ismerkedhettek meg Nyíregyháza környezetbarát programjaival, például a megújuló energiaforrások használatával és a zöldfelületek bővítésével. A 24 hónapos projekt során a diákok közösen dolgoznak fenntarthatósággal kapcsolatos témákon, mint az energia, sport, biodiverzitás vagy újrahasznosítás.
Szlovák, görög és olasz diákokat, valamint kísérő tanáraikat köszöntötték ünnepélyes keretek között hétfő délután a városháza Krúdy termében. A vendégek a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium Erasmus+ programja keretében érkeztek a városba öt napra. A látogatás célja, hogy a diákok jobban megismerjék, mit tesz Nyíregyháza a környezet védelméért, és saját élményeiken keresztül tanuljanak a fenntarthatóságról.
Élménydús öt nap
A program részeként például környezetbarát gyártási módszerekkel is megismerkednek. „Nagy örömmel tölt el, hogy ellátogathattam Nyíregyházára, hiszen többek között ökológiai gyártási módszereket is megismerhetünk, például az autógumik újrahasznosításával kapcsolatban. Vízminőséget is fogunk mérni egy laboratóriumban, emellett pedig különféle kulturális emlékhelyeket is felfedezünk” – nyilatkozta Pavol Súry cserediák, Aranyosmarótról.
Zöldprogramok Nyíregyházán
Az eseményen Zákány Zoltán környezetvédelmi referens mutatta be Nyíregyháza zöldprogramjait, köztük a zöldterületek bővítését, a megújuló energiaforrások használatát és a környezeti nevelést segítő iskolai kezdeményezéseket. „Örülök, hogy a diákok ellátogattak hozzánk, hiszen rajtuk keresztül könnyebben elérhető és átadható a fenntarthatóság üzenete. Az előadásomban bemutatom számukra, milyen fenntarthatósági törekvések valósultak meg Nyíregyházán. Többek között szó lesz a CNG-üzemű buszok beszerzéséről, a fásítási programról, a zöldfelületek kezeléséről, valamint a levegőminőség javítását célzó beavatkozásokról. Emellett bemutatom azokat az oktatási programokat is, amelyeket a környezettudatosság erősítése érdekében szervezünk” – mondta.
Fenntarthatóság határok nélkül
A delegáció tagjait Jászai Menyhért alpolgármester köszöntötte, aki kiemelte, milyen fontos, hogy a fiatalok már gimnazistaként maradandó élményeket szerezzenek. Ugyanakkor hangsúlyozta, a nemzetközi találkozók jó lehetőséget nyújtanak a különböző kultúrák megismerésére és az együttműködésre, valamint időszerű, hogy a környezetvédelem és a fenntarthatóság kérdésével már fiatalon foglalkozzanak a jövő döntéshozói. „Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy a magyar diákok külföldön, illetve a külföldi diákok Magyarországon – ezúttal éppen Nyíregyházán – együttműködjenek, kapcsolatokat építsenek, megismerjék egymás kultúráját, és a legfogékonyabb életkorban tanuljanak meg közösen gondolkodni és dolgozni. A választott téma, a környezetvédelem és a fenntarthatóság, rendkívül aktuális, hiszen a mostani fiatalok lesznek a jövő döntéshozói” – hangsúlyozta.
Környezetvédelem a gyakorlatban
A látogatás egy nemzetközi Erasmus+ projekt része, amely a környezetvédelemre és az éghajlatváltozás elleni fellépésre hívja fel a figyelmet. A 24 hónapos projekt során a diákok közösen dolgoznak fenntarthatósággal kapcsolatos témákon, mint az energia, sport, biodiverzitás vagy újrahasznosítás. A diákok kedden a Kossuth Lajos Gimnáziumban folytatták a közös munkát.