Amiről az utcák mesélnek... - Séták a Hősök terén 1.

Jún 9, 2025

A tér valamennyi épülete előtt érdemes megállni, felidézni azok építtetőit, építőit, és nyomába eredni azoknak a bérlőknek, akik használatba vették. Így lesznek ezek az épületek mesélő házakká, amelyekhez sorsok és történetek kötődnek, sok nyíregyháziban pedig emlékeket idéznek. Egy minisorozat keretében eredjünk hát e nevezetes épületek nyomába!

A rovat korábbi részében már szó volt azokról a svájci cukrászokról, akiknek egy része városunkban talált otthonra és megélhetésre. Gredig Jeremiás (1824–1900) volt az ő vezetőjük, aki a Hosig és a Tester családokkal is rokonságban állt. E három család neve olvasható a most bemutatásra kerülő épület Kossuth téri kapubejárata mellett elhelyezett emléktáblán, miszerint az „1866-ban, romantikus stílusban, Melhouse János tervei alapján” épült. Ezt az egyemeletes épületet öt évvel később a mai Hősök tere felé egy új szárnnyal bővítették, ez ma a tér egyes számú épülete.

A Gredig-Hosig-Tester-féle ház mindkét tér felőli emeleti részét a népes család tagjai használták, illetve bérbe adták. Ma az épület az önkormányzat tulajdonát képezi, az emeleti részében a városháza hivatalai rendezkedtek be, míg a földszinti részt ma is különböző üzletek bérlik. Ha a múltba tekintünk, a Hősök tere felőli részen berendezkedett üzletek sorából sokaknak a „Vesszős” nevű vendéglátóipari egység neve jut eszébe. 1941-től Vesszős László a bérlője annak a helynek, amely már a kezdetektől vendéglátásra rendezkedett be, hiszen sokan megfordultak a közeli piacon, vagy várakoztak a konflisokra és a villamosra. Sokáig Hungária étteremként volt ismert, amelyet 1939-ig Klein Jenő bérelt, majd 1941-ig Mike Sándor. Az államosítást követően a Vendéglátóipari Vállalat kezelte, és mű­köd­tette benne az Ezerjó éttermet, majd 1979-től a Borsodi sörözőt.

A képen felfedezhetjük még Vajda Jenő nevét az épületen, aki textilüzletét rendezte be itt. A vármegye legtávolabb eső vidékéről is felkeresték a vevők, akik olcsó és kitűnő minőségű árut vásárolhattak a megbízható kereskedőtől.

 

(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)

Előző hír
Ez már csodaszámba megy - majdnem tragédiát okozott az ittas sofőr
Következő hír
Elindult a határon átívelő projekt, melyben kulturális központ születik

Kapcsolódó híreink