Aki halogatja, lemaradhat
Idén érettségiztek le az első olyan évfolyamok, akiknél a vizsgára való jelentkezés feltétele volt az 50 órás közösségi szolgálat teljesítése.
– Folyamatosan kapcsolatban állunk a nyíregyházi középiskolák közel 1/3-ával. Jók a tapasztalataink a közösségi szolgálatot koordináló pedagógusok munkájával kapcsolatban. Vannak olyan tanárok, akik nagyon elhivatottak, sőt, többet foglalkoznak azzal, hogy időben teljesíteni kell a közösségi szolgálatot, mint maguk a diákok. Ebben az évben is betért hozzánk 15–20 olyan fiatal, akik idén érettségiztek és hiányzott még nekik 5–10 óra. Szerencsére tudtunk nekik segíteni, de nagyon veszélyes az utolsó pillanatra hagyni a feladat teljesítését – magyarázta Bálega János.
NÉPSZERŰEK A GYEREKPROGRAMOK
Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is a gyermekprogramok a legnépszerűbbek a diákok körében, de előszeretettel teljesítik a közösségi szolgálatot állatmenhelyeknél és állatkertben is.
– A fiúk gyakorta jelentkeznek környezetvédelmi programokra, így faültetésre, szemétszedésre, vagy éppen kerítésfestésre, a lányok pedig kézműves foglalkozásokra. Azt tapasztaljuk, hogy idősekkel, valamint fogyatékkal élőkkel való programba nehéz bevonni a fiatalokat, van egyfajta távolságtartás a részükről. A közösségi szolgálat jó lehet arra is, hogy lerombolja ezeket az akadályokat – tette hozzá.
Nyíregyházán legalább félszáz olyan intézmény van, akik tudnak fogadni közösségi szolgálatot teljesítő diákokat. Dolgoznak fiatalok a megyei rendőr-főkapitányságon, a katasztrófavédelemnél, a Human-Net Alapítványnál, a Mustárházban, és a teljesség igénye nélkül, az Új Nemzedék Kontaktpont Irodában is.
EGÉSZ ÉVBEN FOLYAMATOSAN
A KÖZ-PONT Ifjúsági Egyesület folyamatosan várja azon fiatalok jelentkezését, akik szeretnék teljesíteni a közösségi szolgálatot. Ehhez nincs másra szükség, mint telefonon vagy e-mailben felvenni a kapcsolatot az irodával, akik segítenek a továbbiakban.
– Érdemes nemcsak a nyárra, hanem a téli, őszi és tavaszi időszakra is koncentrálni. Veszélyes a közösségi szolgálat teljesítését a végére hagyni, mert egyre több a diák, a fogadó intézmények száma viszont nem nő. Nem lehetetlen küldetés, 3 évre nézve 16–17 óráról beszélünk – hangsúlyozta.
Bruszel Dóra