A nők elleni erőszakra hívják fel a figyelmet!

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja elnevezésű emléknapot az erőszak felszámolásáért küzdők 1981. november 25. óta tartják. E napon ölték meg a Mirabal nővéreket - a Dominikai Köztársaság emberjogi aktivistáit - Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.

A családon belüli erőszakos cselekményekről elmondható, hogy sajnos a mai napig jelentős látencia jellemzi őket. Bár a jelenségnek számos intő jele van és, a bántalmazott is sokszor próbál segítséget kérni a helyzetből történő kilábaláshoz, de a felkeresett barátok, ismerősök vagy nem rendelkeznek megfelelő információkkal ahhoz, hogy felismerjék a családon belüli erőszakot, vagy kényelmesebbnek tűnik számukra passzivitást mutatni és nem beleavatkozni a család „magánügyeibe”.

Tekintettel arra, hogy álláspontunk szerint a családon belüli erőszak nemhogy nem magánügy, hanem az egész társadalmat érintő probléma. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül sorolunk fel olyan figyelmezető jeleket, melyek családon belüli erőszakra utalnak.

A bántalmazott magatartásában megfigyelhető intő jelek:

 • Sérülései vannak, esetleg azok a gyógyulás különböző stádiumaiban vannak, vagy láthatóan orvosi ellátás nélkül gyógyultak.
 • Sérüléseire életszerűtlen, „átlátszó” magyarázatokat ad: „Leestem a lépcsőről”, „Megcsúsztam a kádban”, „Nekimentem az ajtófélfának”.
 • Az időjárási viszonyoknak nem megfelelően bő, hosszú ujjú és hosszú szárú ruhákat, napszemüveget, magas nyakú garbót visel.
 • Az esetleges sérüléseit bagatellizálja („Nem is fáj annyira”, „Ez egy semmiség”), a sérelmére elkövetett erőszakot „baleset”-ként aposztrofálja.
 • Túlterheltnek, kimerültnek, rendezetlenek látszik, szétszórt, elfelejt/elhalaszt megbeszéléseket.
 • Ingerlékeny, türelmetlen, fáradt.

A bántalmazó magatartásában megfigyelhető intő jelek:

 • Szélsőségesen és alaptalanul féltékeny, a partnerével kisajátítóan viselkedik.
 • Irreális követelményeket támaszt a partnerével szemben.
 • Saját problémáiért másokat okol, cselekedeteiért nem vállalja a felelősséget.
 • Partnere izolálása az élet minden területén: elszigetelés a munkától, hobbitól, barátoktól családtagoktól.
 • Partnere ellenőrzése és irányítása az élet minden területén: szabadidő, pénz, öltözködés, evés, ivás, stb.
 • Partnere lekicsinylése, megalázása kigúnyolása, az ellenkező nem gyűlöletére utaló kifejezések használata.
 • Rendszeresen erőszakkal fenyegetőzik.

Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre van szüksége, kérem forduljon bizalommal a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság, Rendőrkapitányság áldozatvédelmi referenseihez, vagy bűncselekmény esetén hívják a 112-es segélyhívó telefonszámot.