A király beszéde – Egy sikerfilm színházi adaptációját láthatja a közönség Nyíregyházán
Egy újabb sikerfilm színházi premierje várja a nézőket a Móricz Zsigmond Színházban szombat este. Az adaptációt a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor állítja színpadra. A király beszéde című filmet négy Oscar-díjjal is jutalmazták, most pedig a nyíregyházi deszkákon ismerheti meg a közönség VI. György brit király és beszédtanárának történetét, szokatlan barátságuk kialakulását, miközben Nagy-Britannia a második világháború küszöbén áll.
Távolságtartóan indul a kapcsolat Albert herceg és az ausztrál beszédtanár, Lionel között. A herceg dadogása miatt kezdődik el közöttük a terápia, amelynek kiváltó oka, hogy VIII. Edward lemondásra kényszerül és a yorki herceg kerül a helyére mint VI. György király. Annak érdekében, hogy alkalmassá váljon a közszereplésre, meg kell szabadulnia a beszédhibájától. A király beszéde egy 2010-ben bemutatott filmdráma, ennek színházi adaptációját láthatja a közönség szombat este a Móricz Zsigmond Színházban. Az eredeti színdarab összesen 14 helyszínnel operál, a forgószínpad segítségével ezek közül szinte mind megjelenik a kisebb terektől kezdve egészen a Westminster-apátságig a nyíregyházi előadásban is. Eközben a zenei világ is meghatározó végig a darabban, egyfajta átzenélés során változnak a terek is, néha pedig a főszerepet is átveszik a dallamok egy-egy rövid időre. A két főszereplő, Gulácsi Tamás és Horváth László Attila között olyan színészi kémia működik, amivel be lehet mutatni a nézőknek, hogy a terápia hogyan tud gyógyító jelleggel hatni – erről már a rendező, a Győri Nemzeti Színház igazgatója nyilatkozott. Bakos-Kiss Gábor hozzátette, a színház most is az itt és most művészetével tud majd valami mást nyújtani a nézőknek, mint a film.
Az az este miénk, amit ott nézünk meg a színházban, a film meg mindig ugyan az lesz és ettől tud több lenni a színház. Nyilvánvalóan más lesz, nyilvánvalóan nem egy ezerszer fölvett jelenetet látunk már jól megvágva, hanem ott születik meg előttünk valami gyönyörűség, amit színházi csodának hívunk. Azt gondolom, hogy ez adja egy előadásnak a sajátosságát és ebben a színdarabban is, amit mi itt a Móricz Zsigmond Színház színpadára álmodtunk, hagyjuk, hogy egymásból építkezve, minimális technikai és kellék eszköztárat felvonultatva kifejezetten a színészi játékra tudjon összpontosulni a néző figyelme”
– tette hozzá Bakos-Kiss Gábor.
A színpadon a rendhagyó terápiák mentén a két főszereplő furcsa kapcsolata végül barátsággá formálódik, így jutnak el ahhoz a történelmi pillanathoz, amikor VI. György a rádióban mondja el beszédét a második világháború kezdetén. A két főszereplő, Gulácsi Tamás és Horváth László Attila mellett a darabban láthatjuk még Széles Zitát mint Yorki hercegné, Lionel feleségét Horváth Margit alakítja, az érsek szerepében Urmai Gábor, Churchillt pedig Tóth Károly jeleníti meg a Móricz Zsigmond Színház előadásában.