Veszélyhelyzet – Egészségügyi Alapellátás: első a telefonos segítségkérés!
Fotó: Illusztráció

A veszélyhelyzetre tekintettel az egészségügyi ellátás szempontjából elsődleges a telefonos segítségkérés, ezzel is csökkentve az orvos-beteg találkozások számát. A nyíregyházi Egészségügyi Alapellátási Igazgatóság részletes tájékoztatást adott a felnőtt-, gyermekorvosi és fogászati ügyeletről, valamint a háziorvosi ellátások folyamatáról. A részletek, elérhetőségek a nyiregyhaza.hu városi webportálon folyamatosan elolvashatók, a következőkben a lényeget foglaljuk össze. (Megjelent a Nyíregyházi Napló online kiadásának április 9-ei számában.)

A felnőtt- és gyermekorvosi ügyelet felkeresése előtt kérik, hogy a felnőtt lakosság és a gyermekek szülei először telefonon, vagy akár Skype segítségével hívják az ügyeletet, amely alapján tanácsot, tájékoztatást kapnak. Amennyiben az ügyeletes orvos a beteg fizikális vizsgálatát és ellátását szükségesnek látja, javasolni fogja az ügyelet felkeresését vagy szükség esetén az Országos Mentőszolgálat értesítésével biztosítja a beteg sürgősségi ellátását. Lakáson történő orvosi ügyeleti betegellátás a veszélyhelyzetre való tekintettel csak nagyon különleges esetben történhet. Munkaidőben elsősorban a beteg saját háziorvosát kell telefonon keresni. A gyermekorvosi ügyeleti ellátás hétköznap 18 órától, másnap reggel 8 óráig, illetve hétvégi és munkaszüneti napokon folyamatosan történik. Aki az ügyeletnél megjelenik, előzetes szűrésen vesz részt a bejáratnál. Kérik, hogy az odaérkező betegek lehetőség szerint szájmaszkban keressék fel az ügyeletet, amennyiben nem rendelkeznek vele, úgy az épületben való tartózkodás idejére biztosítják azt. Sürgősségi fogászati ügyeleti ellátás hétvégén és munkaszüneti napokon 8–14 óráig működik. A felnőtt betegek és gyermekek háziorvosi ellátásánál az első a körzetileg illetékes vagy a korábban választott orvos telefonon történő megkeresése. A gyógyszerfelírást is elvégzi a háziorvos – már nincs szükség papíralapú receptre, bármely patikában átveheti a felírt gyógyszert a beteg – és ha az állapota igényli, időpontra hívják a beteget. Részletek és telefonszámok a www.eualapellatas.hu honlapon is megtekinthetőek.