Varázs tojás, Hímes tojás – Húsvétra hangoló kiállítás nyílt Oroson
Mívesen készített hímes tojásokból nyílt kiállítás Oroson, a római katolikus templom közösségi házában. A „Varázs tojás, Hímes tojás” vándorkiállításon több mint 2000 csodásan berzselt, festett, csipkézett alkotás tekinthető meg április 16-ig. A tojások a Bencs-díjas Mészáros Józsefné munkái. Aki kedvet kap a tojásfestéshez, a következő napokon el is sajátíthatja a technikákat.
A megtisztított tojást megírókázom...
Viasszal készít meseszép, hímes tojásokat Mészáros Józsefné az orosi római katolikus közösségi házban. A tojásfestő keze alól 35 éve mívesen festett, berzselt, csipkézett tojások kerülnek ki. Az elkészült alkotásokon sok esetben hasonló jelképek tűnnek fel; tulipán, rozmaring, fenyőág, kakastaréj, kereszt, sámántenyér.
Van egy egységes jelképkészlet és abból dolgozom én is. Mint a tulipán, ami jelképezi a bőséget, nőiességet. A kakastaréj úgyszintén. Jelzi a bőséget, férfiasságot, áldást. Ilyen a kereszt. Hasonló a gereblye, ami a sámán keze, az ujjai, az lehet öt, lehet hét. Ilyen és hasonló jelképkészletekkel dolgozunk
- fogalmazott Mészáros Józsefné, Bencs-díjas hagyományőrző népművész.
Mészáros Józsefné annak idején sok-sok órát töltött el a könyvtárban, hogy megismerkedjen a tojásfestés jelképrendszerével. A tojás a finnugor népeknél különös erővel bírt, a finnek ősi eposza szerint a világ is egy kacsatojásból alakult ki. Hasonló elgondolás az egész világon megtalálható a természeti népeknél. A nyíregyházi tojásfestő munkáit Oroson lehet megcsodálni. Több mint 2000, művészi igénnyel készült hímes tojást lehet itt április 16-ig megtekinteni a római katolikus közösségi házban és a mellette található templomban.
Itt, a templomban két vitrin található, aki eljön hozzánk, ezt is meg tudja tekinteni…
A termékenységjelkép a kereszténységgel is összefonódott; húsvéthétfőn a locsolódásért cserébe még manapság is ezt kapják a lánytól a fiúk. Így nem csoda, hogy két, a templomban elhelyezett vitrinben ezzel is jelzik a közelgő ünnepet.
Egyházközségünkben nagyon fontos az, hogy közösséget építsünk és teremtsünk. Ezt hat évvel ezelőtt is elmondtam, amikor ez a tojáskiállítás elsőként megrendezésre került nálunk, és úgy gondoljuk, a népművészet a nyíregyházi művészet része és mivel ez egy olyan művészet, ami kihalófélben van, úgy gondoltuk, hogy megmutatva, másoknak is érdekességet mutatva talán ez a hagyomány tovább éltethető
- emelte ki Ujjné Petró Teréz, római katolikus hittantanár.
„A tojásírás élő hagyománya Magyarországon” felkerült a Szellemi és Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére, közismert nevén az UNESCO listára is. Sajnos egyre kevesebben ismerik és művelik ezt a mesterséget. Mészáros Józsefné ezért kicsiket és nagyokat is szívesen fogad, akik szeretnének megismerkedni a hímes tojások ősi, kultikus világával.