V. Nyírségi Disznótoros Fesztivál és XXI. Nemzetközi Böllérverseny a Sóstói Múzeumfaluban

Március 4-én ismét a kulináris élvezeteké lesz a főszerep a Sóstói Múzeumfaluban, ahol kóstolójegyekkel lehet majd megízlelni a gasztronómiai kínálatban felsorakoztatott finomságokat. A kóstolójegy ára: 500 Ft, amit a látogatók a múzeumfalu több pontján is megvásárolhatnak.

Az önkormányzat támogatásának köszönhetően a rendezvényre a belépés ingyenes és díjmentes autóbusz különjáratok is indulnak Sóstógyógyfürdőre.

Ebben az évben 22 csapat méretteti meg magát, és mutatja meg főzőtudományát. A nap során több mint tízezer adag ételt kínálnak majd kóstolásra. A látogatók a rendezvényen végig követhetik a mangalica sertéshús feldolgozásának teljes folyamatát, a szúrástól a kolbász töltéséig. Hagymás vér, hurka, kolbász, tepertő, megannyi disznós finomság, és persze jó hangulat vár azokra, akik ellátogatnak a skanzenbe.

6 30 – Kapunyitás

7 00 – Disznóvágás

1000 – Megnyitó

A megnyitót követően a múzeumfalu portáit járva a Lajtorjás zenekar és Roberto gondoskodik a jókedvről.

1330 – Balkan Fanatik zenekar

1500 – Eredményhirdetés

A legjobbakat díjazzák

Az idén 21. alkalommal meghirdetett böllérversenyen a csapatmunkát, a böllérek szakértelmét, a hús előkészítését is értékeli majd a szakavatott zsűri. Díjazzák a hurkát, torost, kolbászt, fogópálinkát és forralt bort, mindezeken túl pedig közönségdíjat vehet át a legnépszerűbb csapat.

Színesítve a fesztivál hangulatát ezúttal is megjelennek a busók, és a panyolai alakoskodók. Emellett helyi termelők vásári forgataga és népi játszótér is várja majd az érdeklődőket.

Panyolai alakoskodók

Panyola településen nagy hagyománya van a télűzésnek, a farsangi ünnepkörhöz kapcsolódó eseményeknek. A panyolaiak a hosszú, csendes, már-már unalmas hideg napokat megelégelve zajkeltéssel, tréfával, maskarába öltözéssel és egyéb mulatságokkal, vidámságokkal igyekeztek véget vetni a télnek. A maskarások, farsangolók végig járták a falut, illetve be-belátogattak házakba. Jellegzetes maskarás alakoskodás hagyománya alakult ki, melynek főbb alakjai közé tartozik a medve.

Fotósarok

Az idei évben a hagyományos falusi sertéstartás és disznóvágás egy-egy munkafázisát is felfedezhetik a látogatók az erre az alkalomra készült térképes játék jóvoltából. A játék utolsó állomásán autentikus disznótoros enteriőrben, díszletben örökíthetik meg magukat mindazok, akik teljesítették a múzeumfalu kihívását.

Ingyenes autóbuszjáratok útvonala

Vasútállomás - Krúdy Vigadó (megállóhelyek: Vasútállomás, Kossuth utca 9, Sóstói úti Kórház, Krúdy Vigadó)

Krúdy Vigadó - Vasútállomás (megállóhelyek: Krúdy Vigadó Sóstói úti Kórház, Kelet Áruház, Vasútállomás)

Indulási időpontok:

• Vasútállomás - Krúdy Vigadó: 6,00; 6,30; 7,00; 7,30; 8,30; 9,00; 9,30; 10,00; 10,30; 11,00; 11,30; 12,00; 12,30; 13,00; 13,30; 14,00; 14,30; 15,00

• Krúdy Vigadó - Vasútállomás: 10,00; 11,00; 12,00; 13,00; 14,00; 15,00; 16,00; 17,00; 18,00