Újszerű elemek a Büntetőeljárási törvényben
Alapjaiban formálja át a bírósági eljárások eddigi menetét a júliustól hatályos Büntetőeljárási törvény, mely több, eljárást gyorsító rendelkezést vezet be.
Jelentős változás, hogy ülnököket sokkal kevesebb ügyben láthatunk a bírák mellett a pulpituson. Ezt követően csak a fiatalkorúak által elkövetett súlyosabb bűncselekményeknél és a katonai büntetőeljárásoknál lesz szerepük.
Az új törvény egyik különlegessége, hogy az eddig megszokott eljárási rendtől még kissé idegen, újszerű rendszert is bevezet.
Ezentúl lehetőség nyílik arra, hogy az ügyész, a bűnelkövető és annak védője a nyomozás alatt, még a vádemelés előtt egyezkedjen. Az egyezségkötés egyik feltétele minden esetben, hogy a bűnelkövető beismerő vallomást tegyen. Ezt a megállapodást írásban is rögzíteni szükséges. Abban nincs alku, hogy az elkövetett tett milyen bűncselekménynek minősül az ügyész megállapítása alapján, abban viszont van, hogy az adott bűncselekményért milyen jellegű és mértékű legyen a büntetés.
Az ügyész rövidebb időtartamú börtönt, vagy felfüggesztett szabadságvesztést is felajánlhat egy beismerésért, részletes tényfeltáró vallomásért, vagy más elkövetőkre vonatkozó információkért cserébe.
Egyértelmű azonban, hogy az ügyészt természetesen kötik a Büntető Törvénykönyv rendelkezései, tehát csak annak keretei között „alkudozhat”, és az abban foglaltak szerint ajánlhat fel enyhébb következményt.
Ha létrejön a megállapodás, és azt törvényesnek találja a bíróság, továbbá meggyőződött arról, hogy a vádlott azt önként tette, akkor jóváhagyja az egyezséget, és tárgyaláson kívül érdemi határozatot, ítéletet hozhat.
Amennyiben nem jön létre egyezség az ügyésszel, akkor a vádlott még dönthet továbbra is úgy, hogy majd a bíróság előtt tesz beismerő vallomást egy kedvezőbb büntetés reményében.
A törvény hatályba lépése során bekövetkezett változások a büntetőeljárás további, széles körét érintik, melyek részletesebb bemutatása a gyakorlatban történő alkalmazást követően válik időszerűvé.
Forrás: Nyíregyházi Törvényszék