Újabb turisztikai attrakció – Elkészült a látványos showelemeket bemutató új szökőkút

Újabb turisztikai attrakció – Elkészült a látványos showelemeket bemutató új szökőkút
Fotó: Szarka Lajos

Az AQUARIUS Élményfürdő előtti területen elkészült a rendkívül látványos showelemeket bemutató új szökőkút, amely tematizált hang-, és fény effektekkel kiegészített vízjátékot mutat be. 

Sóstógyógyfürdő új turisztikai attrakcióját október 18-án este dr. Kovács Ferenc polgármesterrel elsőként a helyi sajtó képviselői tekinthették meg, de október 22-31. között bárki megcsodálhatja azt.

A szökőkút munkaterületét lehatároló kerítéseket a próbaüzem kezdetére elbontják, így a próbaüzem nyilvános, mindenki által megtekinthető lesz.

projekt további részletei – melynek keretében a gyógyhely zöldterületeinek minőségi fejlesztése is megvalósul 27 294 mterületen gyepesítéssel, valamint 64 lombhullató fa, 16 örökzöld fa, 1879 db cserje és 503 db évelő növény ültetésével -, valamint a próbaüzem teljes programja következő bekezdésünkben olvasható.

Újabb turisztikai attrakció valósul meg Nyíregyházán

Nyíregyháza MJV Önkormányzata a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretén belül bruttó 1,444 milliárd forint, százszázalékos, vissza nem térítendő, európai uniós támogatást nyert Sóstógyógyfürdő komplex turisztikai fejlesztésére.

Az 1 444 603 078 Ft összköltségű, százszázalékos, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló beruházás elsődleges célja a jelenleg meglévő fő turisztikai attrakciók kiegészítése önállóan is vonzerőként értelmezhető, innovatív kínálati elemekkel. A Turisztikailag frekventált térségek integrált termék- és szolgáltatás fejlesztése című GINOP7.1.9 - 17 kódszámú felhívás keretén belül az Önkormányzat és konzorciumi partnere, a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. Nyíregyháza, Sósótógyógyfürdő fejlesztését kívánja folytatni.

Program keretében megvalósuló műszaki tartalom

A program keretében teljes egészében megújul a nyíregyházi AQUARIUS Élményfürdő előtti terület, melynek fő attrakciója a rendkívül látványos showelemeket bemutató szökőkút lesz. A mintegy 500 négyzetméter vízfelületű szökőkút tematizált hang-, és fény effektekkel kiegészített vízjátékot mutat be. A szökőkút Európában is ritkán látott, dinamikus vízképet képes megjeleníteni. A medencébe összesen 93 darab, víz alatti, szivattyúval megtáplált fúvókák kerültek. Mivel minden fúvókából kilépő vízsugár magasságát egymástól külön tudják szabályozni, így egy rendkívül látványos vízjáték jöhet létre. A szökőkút másik különlegessége a 8 darab díszvilágítás, amely kandeláberen elhelyezett 2-2 darab kültéri hangszórókból szóló zenét lekövető vízjátékkal egészül ki. A vezérlő az előre feltöltött zeneszám ritmusára képes a vízjátékot megjeleníteni, így a zene ritmusával összhangban mozgó vízsugarakat láthatnak majd a látogatók.

A projekt keretében az alábbi elemek is elkészülnek:

• a Tófürdő bejárata előtt egy hosszanti csobogó is helyet kap, mely a korábban meglévő, a projekt keretében teljeskörűen felújított szökőkutakat köti össze;

• általános zöldfelület rekonstrukció a központi park és a víztorony előtti területeken,

• a Svájci Lak előtt található parkoló és sétányrendszer részbeni újra burkolása,

• csapadékvíz-csatorna zárttá tétele és parkolók kialakítása a Hunguest Hotel Sóstó előtti szakaszon,

• öntöző hálózat került kiépítésre Sóstógyógyfürdő frekventált zöldfelületi részein;

• kerékpárkölcsönző és szervizpont kialakítása,

• 3 db automata működésű, nyilvános WC telepítése,

• trambulinpark a Szódaház utca előtti játszóparkban és a Blaha Lujza sétány elején található játszótéren.

A projekt megvalósítása során megtörténik a gyógyhely zöldterületeinek minőségi fejlesztése.

A megvalósítás során 27 294 m2 területen történt gyepesítés, valamint 64 db lombhullató fa, 16 db örökzöldfa, 1879 db cserje és 503 db évelő növény ültetése történt meg.

Szökőkút próbaüzem

A kivitelezési munkálatok műszaki átadás-átvétele keretében az AQUARIUS Élményfürdő előtti szökőkút próbaüzemére 2021. 10. 22. napjától, 2021. 10. 31. napjáig tartó időszakban kerül sor. A szökőkút munkaterületét lehatároló kerítések a próbaüzem kezdetére elbontásra kerülnek, így a próbaüzem nyilvános, mindenki által megtekinthető.