Szilveszteri és újévi szokások, babonák, hiedelmek, hogy szerencsés legyen 2021!

Bár a szilveszter idén nem lesz zajos, nem ünneplünk nagy baráti társaságokkal és a tűzijátékok is elmaradnak, ami azonban nem változik, hogy ilyenkor tesszük a legtöbb fogadalmat, és betartunk tucatnyi szokást, hogy a következő év egészséget, szerencsét és boldogságot hozzon. Összegyűjtöttünk ezek közül néhányat…

 

  • Szilveszter éjjelén pontban éjfélkor az összes ajtót ki kell tárni, hogy az óév kimehessen, ugyanis ha nem távozik, az újév nem tud bejönni.

 

  • Az újév elárulja, mit tartogat számunkra az elkövetkezendő 12 hónap. Ami az év első napján történik, az a néphit szerint később, az év során újra megismétlődik.

 

  • Aki újév napján édeset eszik, annak egész éve édes lesz.

 

  • Újévkor disznót kell enni, hogy kitúrja a szerencsét, szárnyast semmiképp, mert azok elkaparják. De ilyen szimbolikával bír a lencse is. Aki lencsét eszik újév napján, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája. Egyéb szemes termények is hasonlóan hoznak szerencsét: a köles vagy a rizs.

 

  • Az újévet nem szabad tartozással, adóssággal kezdeni és ezen a napon ne adjunk ki semmit a házból, mert ha ezt tesszük, sok kiadásunk lesz egész évben.

 

  • Nem szerencsés dolog újév napján hagyni, hogy a tűz kialudjon, és ollót használni, mert aki ezt teszi, elvágja a szerencséjét.

 

  • Fontos az első újévi látogató. Ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét.  Szerencsés, ha az első látogató férfi. Ha újév napján az első látogató asszony vagy lány, az szerencsétlenséget jelent, viszont ha férfi csenget be elsőként, az éppen az ellenkezőjét jelenti, mégpedig szerencsét.

 

  • Újév napján tilos levinni a szemetet, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból.

 

  • Akitől ezen a napon csókot kapunk, az egész évben szeretni fog bennünket.