Ringató – Népszerű a kisbabások körében a könyvtári foglalkozás
Már több mint 20 éves a Ringató foglalkozás, mely indulása óta nagy népszerűségnek örvend. A Gróh Ilona által létrehozott módszer kisbabák és bölcsődések számára már több éve Nyíregyházán is elérhető a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár kínálatában. A foglalkozás elsődleges célja, hogy a szülőkkel megszerettessék az éneklést.
A Ringató egy Magyar Örökség-díjas módszer
A már több mint 20 éves Ringató egy megszokott foglalkozás a könyvtárban, ahova már néhány hónapos kisbabákkal is lehet érkezni, a felső korhatár pedig az óvodáskor kezdete. Kosik Anita színésznő közel 3 éve tartja ezt a délelőtt és délután is elérhető programot. Elmondta: a Magyar Örökség-díjjal is rendelkező módszer Gróh Ilona énektanártól származik, aki még 1991-ben kezdett kisgyermekes családokkal foglalkozni Szekszárdon, a Ringató foglalkozások 2004-ben kerültek Budapestre. Hozzátette: egy idő után oktatni kezdte másoknak azt, hogy hogyan kell tartani a programot.
– Már nagyon régóta képez, azt hiszem, 150 aktív kolléga van most az országon belül, és határon túl is. Biztos vagyok benne, hogy Spanyolországban, Ausztriában vagyunk, ott most kapott díjat egy kolléganő. A cél pedig az, hogy a kisgyermekes szülők tanuljanak olyan dalokat, melyeket esetleg már tudnak, de nem mernek énekelni, ezeket újra tanulják, valamint újakat is, melyek a népdalkincsünk részei, s igazából nekünk is, tehát aki valaha járt bölcsődében, óvodában, biztos hallott ilyen dalokat
– mondta a színésznő.
Kosik Anita elárulta: csodálatos érzés együtt énekelni a szülőkkel, érzelmeket megragadni és átadni a kicsiknek, akiken gyakran látják azt, hogy egyfajta visszacsatolás is történik azzal kapcsolatban, hogy mit éreznek a foglalkozás közben. A színésznő hozzátette: olyan, mintha egy zenei anyanyelvet tanulnának újra.
A zene hatására folyamatosan fejlődnek a gyerekek
Kosik Anita kiemelte: amióta ezzel foglalkozik, látja a gyerekeken a fejlődést, valamint azt, hogy használ mindaz, amit a foglalkozáson tanulnak a dalokon keresztül.
– Látom a gyerekeken, hogy mennyit fejlődnek mondjuk fél év alatt. Abból, hogy például már kicsit mutatja a játéknak az egyik tanult mozdulatát, hogy megteszi a gitár felé az első lépését. Vagy például valaki 20 perccel előbb érkezik mindig, a kislány leül, megmutatja a nagymamájának – pont a nagymamájával járt ez a kislány –, hogy hova kell ülni, szétteszi a lábát és vár, s nem szól semmit, nem kiabál, csak vár
– részletezte Kosik Anita, aki mindig felkészülten érkezik dalaival a foglalkozásokra, de a szülőkkel a helyszínen is megbeszéli, milyen dalokat szeretnének hallani. A Ringatónak online közössége is van, ahol kérdéseket tehetnek fel a tagok és segítséget nyújtanak egymásnak. A program heti szinten elérhető a kisbabás szülők számára a könyvtárban.