Nemzeti ünnep – A Nyíregyházi Egyetemen is megemlékeztek a forradalom és szabadságharc hőseiről
Bár 177 év telt el azóta, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc máig hazánk egyik legmeghatározóbb történelmi eseménye, amelynek emléke élő része nemzeti identitásunknak. A Nyíregyházi Egyetemen péntek délelőtt tisztelegtek a szabadságharc hősei előtt, az ünnepi műsort pedig az intézmény gyakorlóiskolájának diákjai adták elő.
Napjainkban is köztünk élnek korunk márciusi ifjai
Történelmi események részleteivel, szavalatokkal és táncos előadással készültek a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai, akik a március 15-i megemlékezés műsorát adták az egyetemen. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hazánk történetének egyik meghatározó eseménye, mely a modern nemzeti identitás egyik alapkövévé vált. Zsoldos Judit, az egyetem második évfolyamos történelem–magyar szakos hallgatója mondta az ünnepi beszédet, mellyel kapcsolatban kiemelte, az élményszerűségre törekedett, hogy a fiatalok jobban átélhessék a forradalmi eseményeket.
– Számomra nagyon fontos az élményszerűség, az, hogy a gyerekek élményeken keresztül ismerkedjenek meg a magyar történelem eseményeivel, hőseivel, és tudjanak kapcsolódni ehhez az egészhez. Hiszen nemcsak száraz órákat kell nekünk, oktatóknak tartani, hanem telis-tele kell pakolni élményekkel a tanítást. Számomra ez a legfontosabb, hogy a múlt, a jelen és a jövő így össze tudjon kapcsolódni
– részletezte a hallgató.
Zsoldos Judit hozzátette: ugyan a mai fiatalok számára már nagyon távolinak tűnhetnek a 177 évvel ezelőtti események, napjainkban mégis köztünk élnek korunk márciusi ifjai, akik hasonlóan képesek tenni hazájukért és szeretteikért.
Fontos történelmünk, hagyományaink megőrzése, továbbadása
A Nyíregyházi Egyetemen az intézmény fennállása óta kiemelt szerepet kap a szabadságharccal kapcsolatos ünnepi műsor. Dr. Kiss Kálmán főiskolai tanár is megemlékezett a forradalom eseményeiről. Beszédében a hagyományok megőrzésének fontosságára helyezte a hangsúlyt. Úgy látja: minden magyar, így a fiatalok életében is jelentős hazánk történelmének felelevenítése.
– Én azt gondolom, a világ mindig változik, de mi, magyarok vagyunk, Magyarországon élünk. Az iskolákban nagyon jó könyvekből jól felkészült tanárok tudják átadni a magyar történelemnek és múltnak szeretetét. Igaz, hogy több millió más információ éri a mai fiatalságot, de számukra is tudatosul ez a dolog, hiszen az iskolák is megünneplik a történteket, vannak városi rendezvények, így nem lehet nem észrevenni és mindennap érezni, hogy magyarok vagyunk
– fejtette ki dr. Kiss Kálmán.
Az ünnepi előadáson az Eötvös iskola tanulói egymásra is feltűzték a nemzetiszínű kokárdát. A piros-fehér-zöld kitűző az 1848/49-es események óta a magyar nemzeti jelképeink közé tartozik, melynek fontosságát az oktatási intézményekben is megtanítják a diákoknak, hogy annak viselésével is emlékezzenek a szabadságharc hőseire.