Regénytéma lett, amiről a híradó mesélt - Régi riportja adott ihletet a volt nyíregyházi televíziós új könyvéhez
Ferenczik Adrienn

Megjelent Ferenczik Adrienne Tudod, hogy szeretlek című regénye, amely egy bántalmazó házasság története. A könyv témáját az író egykori riportmagazinja, a Mesél a Híradó egyik adása adta.

Talán a nézők emlékeznek rá, hogy a 2010-es évek elején a Nyíregyházi Televízióban volt egy riportmagazinom, a Mesél a Híradó. Ennek a sorozatnak az egyik adásában olyan édesanyákkal készítettem interjút, akik mindenüket hátrahagyva gyermekeikkel együtt titokban megszöktek otthonról, mert a férjük bántalmazta őket – meséli Ferenczik Adrienne. - A riportban a miértekre kerestem a választ: miért kerültek az édesanyák ilyen helyzetbe, miért tűrték el hosszú éveken át a pofonokat, miért bocsájtottak meg a férjüknek újra és újra, s végül miért döntöttek úgy, hogy megszöknek az erőszak elől. Az egyik interjúalanyomtól ezekre a kérdésekre olyan válaszokat kaptam, amelyek érthetővé tették számomra, mit miért tett. Szerencsére soha nem voltam ilyen helyzetben, de megértettem őt. Már akkor arra gondoltam, hogy egyszer írhatnék egy olyan regényt, amely egy a házasságában bántalmazott nőről szól. Azóta tíz év telt el, de nem felejtettem el a témát. Az emlékezetes interjúk a riporterben mindig nyomot hagynak. Hogy miért most jutott eszembe, hogy tényleg írjak egy ilyen történetet, nem tudom, de azokat a benyomásokat felhasználva, amelyeket egykor az interjú közben szereztem, alkottam egy karaktert, és kitaláltam egy történetet, amelyben a főszereplőm, Ági a másfél éves kislányával elmenekül otthonról a mindennapos agresszivitás elől. A regény nem igaz történet, csupán továbbgondoltam azokat az érzéseket, amelyeket az interjúalanyom egykor megosztott velem. Az én szereplőm teljesen más élethelyzetben van, egy orvos felesége, jólétben él, és a gyermekkorban elszenvedett traumája vezet odáig, hogy éveken keresztül képtelen kilépni a bántalmazó kapcsolatból. A regény egy fiatal nő vallomása. Ági egy átmeneti otthonba szeretne beköltözni a gyermekével, hogy ne kelljen elviselnie a férje dühkitöréseit. Ígéretet kap, hogy találnak neki menedéket, de még nincs szabad hely, várnia kellene. Ám ő nem bírja kivárni, hogy beköltözhessen az otthonba, veszélyben érzi magát és a gyermekét, így amikor alkalom adódik, felcihelődik, és megszökik a családi házból. Az olvasók végigkísérhetik, hogyan menekül el otthonról, hol bujkál a kislányával, hogy ne találjanak rájuk, és hol húzza meg magát, amíg meg nem üresesedik egy hely az egyik átmeneti otthonban, ahol biztonságban tudhatja magát és a gyermekét, s a fiatal nő gondolatain keresztül megismerhetik a múltját, feltárul a gyermekkor. Kiderül, Áginak miért kellett iskolás korában szégyenkeznie, hogyan vészelte át gyermekéveit a nagymama védőszárnyai alatt, és miért nincs senki, akire a bajban támaszkodhatna. És sorra jönnek a kérdések: meg tud-e barátkozni a jövő bizonytalanságával, van-e bátorsága új életet kezdeni? Vagy a biztos, de nyomasztó mindennapokat választja, s a pofonok után a férjétől mintegy bocsánatkérésként újra és újra csak azt hallgatja: Tudod, hogy szeretlek. Úgy gondolom, izgalmas történet született, és, ha lehet hinni a statisztikának, amely szerint Magyarországon élete során minden ötödik nőt ér valamilyen bántalmazás a kapcsolatán belül, akkor azt mondhatom, nemcsak izgalmas, de igencsak aktuális is. Azok, akiknek nem kell nap mint nap elszenvedniük az erőszakot, ebből a történetből talán jobban megértik azokat, akik számára minden egyes nap rettegés, azok pedig, akik bántalmazó kapcsolatban élnek, remélhetőleg erőt meríthetnek a regényből.

Ferenczik Adrienne az Ünnepi Könyvhéten június 10-én szombaton 15 órakor várja kötetbemutatójára a nyíregyházi olvasókat a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban.