Olvasói levél - 60 éve érettségiztek a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban

Olvasói levél - 60 éve érettségiztek a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban
Olvasói levél - 60 éve érettségiztek a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban

„Hazámat, nemzetemet mindig lángolva

szerettem,

magyar lenni büszkeségem volt, s lesz

örökre.”

(Kölcsey Ferenc)

 

A nyíregyházi Kölcsey Ferenc Leánygimnázium 1959-ben végzet 4. c. osztálya „gyémánt fokozatú” érettségi találkozót tartott 2019. szeptember 5-én Nyíregyházán, ugyanis 60 évvel ezelőtt búcsúztak el az alma matertől.

 

A résztvevők méltatták iskolájuk névadóját, majd koszorút helyeztek el a Hősök terén lévő szobornál. A magyar történelem tragikus, de sorsfordító éveiben /1955-1959/ voltak középiskolai diákok. Kölcsey Ferenc példamutató hazaszeretete, tanáraik színvonalas nevelése és oktatása megtartó erő volt, mely elkísérte őket egész életükben. Szeretettel emlékeztek tanáraikra, felidézték a boldog diákévek vidám történeteit. Osztályfőnökükkel, Bachát László tanár úrral 2009-ben (50 éves évfordulójukon) még személyesen tudtak találkozni. Megköszönték a tudást, amit átadott, a szeretetét, emberségét, apai szigorát, amivel elindította őket az életbe. A 4.c. osztály fontos célja, hogy ápolja Bachát László tanár úr, Lőrincze-díjas nyelvész emlékét, aki több évtizeden keresztül tanított, nevelt alázattal, szolgálta a magyar nyelv ügyét

 

– A Magyar Nyelv Múzeumában –Széphalmon – emlékhelyet alakítottak ki 2010-ben.

– Ünnepélyes emléknapot tartottak  2010. szeptember 4-én Bachát László tanár úr tiszteletére – Széphalom.

Tanítványai megható szavakkal emlékeztek.

– 2011-ben a Pedagógiai Arcképcsarnokában jelent meg méltatása.

– 2019-ben találkozót tartanak Széphalmon. Az emlékhelyet újabb dokumentumokkal egészítik ki.

 

A jövőbe vetett bizalommal telve búcsúztak:

 

„Nemes, szép élethez nem kellenek nagy cselekedetek, csupán Szív és sok-sok szeretet.”

 

(Pázmándy Péter)

Nyíregyháza, 2019. szeptember 8.