Múltból merítve – Jelenben alkotva a Sóstói Múzeumfaluban

Aug 14, 2026

Régi múzeumi tárgyakból merítettek ihletet, hogy mai alkotások szülessenek. Új időszaki kiállítás várja a látogatókat a Sóstói Múzeumfaluban. A Jármi kisnemesi házban berendezett tárlaton a hagyományos mesterségek és motívumok újragondolt formában jelennek meg. A kiállítás azt is megmutatja, hogyan élhetnek tovább a múlt értékei a jelen alkotásaiban.

Hagyományos motívumok új köntösben

A női kézitáskát kétoldalas használatra tervezték, ezért mindkét felét díszes minta ékesíti. A tárlaton több népi mesterség alkotásai kaptak helyet, így a látogatók egészen különböző technikákkal és motívumokkal találkozhatnak. A kiállítás mellett maga a múzeumfalu is sokakat vonz Sóstóra – vannak, akik messzebbről érkezve külön programként szánnak időt a bejárására.

„Mi Kalocsáról érkeztünk, és nagyon tetszik a múzeum. Négy napot töltöttünk itt, Sóstón és környékén, fürdőztünk, az állatkertet is végigjártuk, az utolsó napra pedig a múzeumfalut szántuk. Nem bántuk meg, hogy ideérkeztünk, mindent végigjártunk, amit csak lehetett, mindenhová benéztünk. Nagyon korhű, nagy élmény, és mindenkinek csak ajánljuk” – hangsúlyozta Fehér Zsolt és fia.

Évek óta együtt dolgoznak

A mostani tárlat egy hosszabb szakmai együttműködés újabb állomása. A Népművészeti Egyesület és a Sóstói Múzeumfalu évek óta közösen dolgozik azon, hogy a hagyományos mesterségek ne csak megőrzött emlékként, hanem élő, továbbgondolható örökségként is jelen legyenek.

„Évek óta közösen dolgozunk a Sóstói Múzeumfaluval, illetve 2018 óta heti szintű szakköreink működnek az alkotóházunkban, ezért úgy gondoltuk a tavalyi évben, hogy közösen a Sóstói Múzeumfalu raktárában fellelhető tárgyakból inspirálódjanak az idei évben a szakköröseink” – mondta Szakady Kincső, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Népművészeti Egyesület elnöke.

A gyűjtemény tárgyai adták az ihletet

A faműves alkotók tavaly vájt teknőket és tálakat készítettek, idén pedig ülőalkalmatosságokat. Ezekhez is a Sóstói Múzeumfalu gyűjteményében őrzött tárgyak adtak ihletet. A kiállított kis házak a múzeumfaluban megtalálható épületek másai. Több alkotás egy-egy mesterség munkafolyamatát is szemlélteti, emellett hímzésmintákból adaptált, gyöngyből készült munkák is láthatók.

„Ezen a tárlaton csipkekészítőknek, nemezkészítőknek, szövőknek, gyöngyfűzőknek, kosárfonóknak, fafaragóknak és fazekasoknak láthatók az alkotásaik. A kiállítás megnyitója nagyon-nagyon jól sikerült. Sok szakkörösünk jött, egyesületi tagjaink voltak itt, illetve számos, a népművészet iránt érdeklődő látogató” – hangsúlyozta Szakady Kincső.

Novemberig várják a látogatókat

A Múltból merítve – jelenben alkotva című időszaki kiállítás november 7-ig várja a látogatókat a Sóstói Múzeumfalu Jármi kisnemesi ház

Előző hír
Megkezdődött az útburkolat felmarása a Rákóczi utcában – forgalomkorlátozásra kell számítani

Kapcsolódó híreink