Megéri-e gyűjteni a kupakokat? Az egyik telephelyen évente 250 tonnányit adnak le
Megéri-e gyűjteni a kupakokat?

Manapság már nem ritka látvány, hogy háztartásokban, munkahelyeken akad egy zacskó vagy doboz, amiben szorgosan gyűjtik a kupakokat, főleg állatmenhelyek vagy beteg gyerekek megsegítésére. De hogyan lesz pénz ezekből, és egyáltalán van-e értelme gyűjteni? Műanyag-felvásárló telepeket kérdeztünk meg.

Körképünkből hamar kiderült, hogy a kupakgyűjtés nem állt le, még mindig átveszik egyes műanyag-felvásárló telephelyek, ahová naponta térnek be jószívű adományozók. Az árak azonban eltérőek. Magyarország egyik legnagyobb műanyag-újrahasznosító vállalata kilónként 65 forintot fizet az összegyűjtött kupakokért – hozzájuk évente 200–250 tonnányit adnak le –, de akadnak olyan helyek is, ahol mindössze 30–40 forint jár ugyanennyi kupakért. Mindez azt jelenti, hogy ha egy kupak átlagban 3 gramm, akkor 50 kilogrammnyi (50 000 g) – ami azért jelentős mennyiségnek számít – a legmagasabb áron leadva, 3250 forintot ér. Egyébként nemcsak az ásványvizes és üdítős flakonok kupakja hasznosítható így, hanem a dobozos gyümölcslé vagy tej dobozának csavaros kupakja is, sőt a flakonos mosószerek, öblítők, tisztítószerek, tusfürdők, samponok, balzsamok és testápolók kupakja, a fogkrémes tubus teteje, de az instant kávé, a kakaópor vagy épp a krémsajt dobozának műanyag fedele is.