Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen

Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
A People 2 People Hungary program keretében számos művészeti projekt .valósul meg az ország észak-keleti térségében
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen
Legalább nulláról kezdeni – Amatőr színészek az adósságcsapda ellen

A fórum színház merőben más, mint a hagyományos színház. Részben azért, mert a kőkemény valóságról szól. Amatőr színészek mutatnak be kisebb jeleneteket olyan társadalmi problémákról, melyekben közvetlenül vagy közvetetten érintettek. A cél az, hogy a közönség aktív részvételével alakítsák át egy-egy jelenet bizonyos elemeit, így oldva fel a benne kifejezett problémát.

Ezúttal roma és nem roma fiatalok meséltek többek között az adósságcsapda problémájáról és tettek kísérletet annak megoldására a színház nyelvén. A módszer így lényegében egy, a színház nyelvén megfogalmazott közös gondolkodás és társadalmi problémákra adott valós, akár rendszerszintű megoldások kutatásának tere.

Makula Réka. A XXI. század Roma Nők Egyesületének vezetőjeként nemrég egy fórum színházi képzésen vett részt Budapesten. Az itt tanult módszereket az egyesület székhelyére, Nyíregyházára is hazavitte és egy több alkalmas foglalkozássorozat végén létrehozták saját fórum színházi előadásukat a British Council People 2 People Hungary projektjének keretében. Március elején kezdték az intenzív munkát 18 és 30 év közötti fiatalokkal, a Parforum Részvételi Kutatóműhely és a Káva Kulturális műhely szakembereivel.

Az előadás egyetlen család történetét mesélte el, de több kisebb jelenetsorra bontva azt. Milyen az, amikor egy egész család eladósodik? Mit jelent egy érintettnek és környezetének a munkakerülés? Hogyan gyűrűzik be mindebbe a prostitúció problémája, vagy épp hogyan küzd meg egy roma származású ember a diszkriminációval.

Problémát problémára halmoztunk, de nem adtuk meg azt az utat, hogy hogy van lehetőség a javulásra - ezt a közönséggel együtt akartuk megtalálni. Egyfajta érzékenyítés ez.

- meséli Kokas Bálint, a darab egyik szereplője.

A fórum színház a megoldáskeresésen túl kiváló módszer arra, hogy a szélesebb közönség is betekintést nyerjen olyan, különösen a társadalom hátrányos helyzetű tagjainak mindennapos problémáiba, amelyek sokak számára láthatatlanok, épp ezért olykor érthetetlenek is.

Alapjában véve mindenhol ugyanaz jelenti a nehézséget: a társadalmi mobilitás lezárt és bizonyos helyzetekben rendkívül determinált, ami az összes hátrányos helyzetű csoportot áthatja. A fórum színház egy remek módszer arra, hogy meglássuk, mi a módja annak, hogy ezeket a falakat legalább egy-két ember át tudja törni.

- meséli a darab rendezője, Sereglei András, a Káva Kulturális Műhely színész-drámatanára.

Az egyesület tevékenységének szerves része az érdekérvényesítés mellett a tehetséggondozás is, a zene, a tánc és ének mellett egyre inkább nyitnak a színészet felé is.

Az elmúlt évben és részben a fórum színházi foglalkozás alatt tudatosult igazán bennünk, hogy micsoda tehetség bújik meg egy-egy itteni fiatalban, mennyire megnyílnak a színpadon - különösen szembetűnő ez a roma közösségekben, fantasztikusan hat rájuk a színház. Célunk, hogy az egyesület munkájába szervesen beleépítsük ezt a színházi módszert.

– meséli Makula Réka.

A People 2 People Hungary program keretében számos művészeti projekt valósul meg az ország észak-keleti térségében, melyek célja az összetartozás, illetve a társadalom megújulási képességének erősítése.