Kísérleti fotográfia, grafika, festmény – A koperi egyetem diákjai állítottak ki Nyíregyházán

Már 25, 2025

Kísérleti fotográfia, grafika, festmény - második alkalommal nyílt kiállítás a szlovéniai Primorska Egyetem hallgatóinak munkáiból a Nyíregyházi Egyetemen. A szervezők tervei szerint a kiállítással tovább építik a két intézmény közötti több mint két évtizedes kapcsolatot. A hagyományt reményeik szerint további együttműködések követik majd.

Cserekiállítás a koperi hallgatók munkáiból

A Nyíregyházi Egyetem Központi Könyvtár Galériájában kapott helyet a koperi hallgatók kiállítása, amely betekintést nyújt a leendő kortárs művészek és designerek fiatal generációjának szemléletébe és képi elmélkedésébe. A szervezők különböző tanévek diákjainak munkáiból válogattak, az alkotások reprezentálják a tanulási- és munkafolyamat fejlődését. Dr. Zielinski Tibor, szobrászművész, a Nyíregyházi Egyetem Vizuális Kultúra Intézetének oktatója elmondta: a tárlat összeállítása során az volt a cél, hogy a képek a világról való reflexiókban nevesítsék a generáció jellegzetes képalkotását és közös érzékenységét.

– Tizennyolc különböző alkotást, illetve alkotáscsoportot, sorozatot láthatunk, ez egy mélyebb merítés, melyben igyekeztünk minél többet megmutatni a Nyíregyházi Egyetem hallgatóinak abból a válogatásból, amelyet Koperben az alkotók készítettek. Van kísérleti fotográfia, grafika, festmény, főleg két dimenziós műalkotások

– mondta az oktató, majd hozzátette: szeretnék, ha ez a cserekiállítás minél több magyar hallgatót ösztönözne arra, hogy Pannónia ösztöndíjjal jelentkezzenek a koperi egyetemre, valamint, hogy minél több koperi diák érkezzen Nyíregyházára is.

Egy tovább erősödő, szoros kapcsolat

Egy évvel ezelőtt, márciusban az érdeklődők már láthatták a koperi hallgatók munkáit Nyíregyházán, majd a Nyíregyházi Egyetem rajz szakos hallgatóinak munkáiból rendeztek kiállítást a Primorska Egyetem kiállítótermében. Jiri Kočica, a Primorska Egyetem professzora is részt vett a megnyitón, ahol hangsúlyozta: nagy öröm számukra, hogy létrejöhetett ez a tárlat, valamint az, hogy ilyen szoros kapcsolat köti össze a két ország fiataljait.

– Számunkra ez egyfajta ünnep a barátságunk tekintetében is, valamint azért, mert a diákok így láthatják más hallgatók mire képesek, hogy mit csinálnak. Láthatják, hogy ők is szinte ugyanazokkal a dolgokkal foglalkoznak, ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, olyanokkal, amelyek jelenleg Európában történnek. Ez számomra nagy dolog, nem tudom, a az egyetemünk vezetősége pontosan mit gondol erről, de eddig minden alkalommal támogatták ezt a programot

– fogalmazott a professzor, majd kiemelte: hallgatóik számos más kiállításon is bemutatják alkotásaikat, hamarosan további tárlatokat fognak megnyitni más, kísérleti munkákból. Azt tapasztalta, hogy a diákoknak nem szükséges külön motiváció erre a közös munkára, hiszen a fiatalok szeretik a kihívásokat és szívesen jelentkeznek. A szervezők tervei szerint ezzel a mostani kiállítással tovább építik a két egyetem közti kapcsolatot és az így elkezdett hagyomány további együttműködéseket eredményez majd a jövőben.

Előző hír
PRIMOM – Kimagasló eredmények a helyi vállalkozások fejlesztésében
Következő hír
Aggasztó kérdések, megdöbbentő válaszok – Így emlékeztek meg a Víz Világnapjáról a Nyíregyházi...

Kapcsolódó híreink