Hoppá! Dávid Mihály elárulta, milyen idõjárás lesz nyáron
Persze, akinek ki kell tolnia a vakációját, az se aggódjon, hiszen szeptember végéig kellemes, 24-25 fok körüli nappali hõmérsékletek lesznek és csapadék is a sokévi átlagnál kevesebb várható.
Dávid Mihály nyíregyházi vízépítõ mérnök, az ország legismertebb magánmeteorológusa 1974 óta, több mint negyven éve készíti napra lebontott meteorológiai prognózisát, amit szabadalmaztatója után, Dávid-naptárnak hívnak. Jóslatait százezrek követik nemcsak itthon, a Kárpát-medencében is. Õ nem 10–14 napnál, hanem egy teljes évnél tervez elõrébb: módszerének lényege ugyanis, hogy a Hold járásával hozza kapcsolatba az idõjárás-változást.
Lánya indította el az úton
– Vízépítõ mérnökként a szakmámban is dolgoztam hosszú éveken keresztül. 1972-ben aztán változás történt az életemben, amikor egyik nap az akkor hatodikos lányom elmesélte, hogy aznap a tanító néni az iskolában azt mondta, hogy a Hold megmozgatja a tengereket és így jön létre a dagály – emlékezett vissza a kezdetekre Dávid Mihály. – Ez nagyon felkeltette a lányom kíváncsiságát és az enyémet is. Megkérdezte, hogy vajon a levegõt is mozgatja a Hold? Bevillant az agyamba, hogy ha mozgatja, akkor az szabályos, kiszámítható és megismerhetõ, vagyis lehetne jobb idõjárás-elõrejelzést is készíteni. A nulláról kezdtem el kutatni és utánanézni mindennek, ennek eredményeként pedig 1974-ben nyomtatásban megjelent az elsõ Dávid-naptár.
„Aki ezzel foglalkozik, szélhámos”
– Akkoriban még elég gyenge volt az idõjárás-elõrejelzés. A tudomány akkori állása szerint szélhámos volt, aki a Hold járásával hozta kapcsolatba az idõjárás-változást. A Hold idõjárás-alakító szerepét a kutatók dogmaszerûen tagadták. A szakirodalmakban is az állt, hogy a Holdnak az idõjáráshoz semmi köze, és ha valaki mégis ezzel foglalkozik, az csaló. Elkezdtem utánanézni, és rengeteget olvasni arról, hogy a Hold hogyan mozog, mit csinál. Erre tettem rá az életemet...
A tudománynak mulasztása van
– Vízépítõ mérnöknek tanultam, a meteorológiát csak érintettük, a csillagászatról pedig szinte semmilyen ismereteim nem voltak – folytatta. – Magánúton elkezdtem megismerni a Föld, a Hold és a Nap mozgását. Meg akartam érteni a naprendszerünk mûködését és ezt összehasonlítottam a meteorológiai adatokkal. Kiderült, hogy a tudománynak mulasztása van, ugyanis nagyon is van ezek és az idõjárás között kapcsolat. Beszereztem mindenféle meteorológiai adatot, ameddig lehetett, és megtanultam a csillagászatot is. 1974-ben elkészült az elsõ elõrejelzés, elõször házi használatra. Mivel kiderült, hogy elég jó találati aránya lett, kezdtek biztatni a munkatársak, hogy csináljam komolyabban. Több idõt is szántam rá, igazából az összes szabadidõmet. Híre ment a Dávid-naptárnak, azóta pedig már rendszeresen kutatok. Közben egyre nagyobb lett felém is a követelmény. A technikát folyamatosan javítanom, pontosítanom kellett. A Dávid-naptár mostanra pedig elterjedt a megyében, országosan, késõbb a Kárpát-medencében is.
„Ez nem eladó”
Dávid Mihály azt mondja, a mai napig vannak, akik meg akarják szerezni a szabadalmát. Õk azonban nem tudják, hogy mindez nemcsak egy papírlapon lelhetõ fel, hiszen ebben egy élet munkája van, aminek minden lépcsõfokáért megküzdött.
Kellemes lesz az idei nyár
A Dávid-naptár elõrejelzése szerint kellemes lesz az idei nyár. Záporra június 10. és 17., augusztus 17-18., valamint 23-24. között lehet számítani. Szeptember végéig kellemes, 24-25 fok körüli nappali hõmérsékletek várhatók. Az évi csapadékösszeg a sokévi átlagnál kevesebb lesz. Az elsõ havazás pedig december 5. után kezdõdhet.
Bár még csak májust írunk, a magánmeteorológus már javában dolgozik a 2019-es elõrejelzésen, ugyanis mint mondja, ezzel több hónapos munkája van. Örül annak, hogy jelenleg 200 ezer ember használja prognózisait az országban, de neki még mindig nagy vágya, hogy egyszer a Dávid-naptár a világ élére kerülhessen.
(Szerzõ: Bruszel Dóra)