Honfoglalás kori kiállításra készülnek

Előkerültek a régi kincsek a múzeum raktárából. Különleges kiállításra készülnek, a tárlat anyagának alapját a szolnoki Damjanich János Múzeum új honfoglalás kori kiállítása adja, amit országszerte vándoroltatnak. A Nyíregyházára érkező kincsek mellett a látogatók Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tárgyakat is láthatnak majd, a Jósa András Múzeum ugyanis a készülő tárlaton a szolnoki kiállítás anyaga mellett saját honfoglalás kori leleteit is megmutatja.

 

AZ ORSZÁG LEGGAZDAGABB ANYAGA

 

A múzeum honfoglalás kori gyűjteménye az ország leggazdagabb anyaga, abban minden korabeli tárgy megtalálható.
Istvánovits Eszter, a Jósa András Múzeum régész-muzeológusa elmondta: annak, hogy az intézmény ilyen szép gyűjteménnyel rendelkezik, az az oka, hogy a múzeum alapítójának, Jósa Andrásnak egyik szenvedélye volt a honfoglalás kori leletanyag gyarapítása. Ő maga is több temetőt tárt fel, s a múzeum folyamatosan rendelkezik olyan szakemberrel, aki fontosnak tartja, hogy ezzel az időszakkal foglalkozzon. A honfoglalás kora az intézményben mindig kiemelt kutatási téma volt. A Jósa András Múzeum honfoglalás kori anyagának minden darabja restaurált. De egy új kiállítás előtt újra a műhelybe kerül, a restaurátorok megtisztítják őket, hogy a látogatók legszebb állapotukban csodálhassák meg.

 

MÁRCIUS 11-ÉN NYÍLIK A KIÁLLÍTÁS

 

A honfoglalás tárgyi emlékeit bemutató nagyszabású kiállítás március 11-én nyílik meg a Jósa András Múzeumban.

F. A.