Hamvazószerda: hamarosan itt a nagyböjti időszak
Fotó: pixabay

Február 22-én már hamvazószerda, a farsangi időszak utáni első nap, a húsvét ünnepét megelőző 40 napos nagyböjt kezdete.

 

A héten szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek. A vallásos gyakorlat középpontjában ebben az időszakban a bűnbánat, a lelki megtisztulás, az áldozatvállalás és a könyörgés áll. A XI. századig a böjt még olyannyira szigorú volt, hogy késő délutánig semmit nem ettek a hívek, húst, tejterméket és tojást pedig a böjti napokon egyáltalán nem fogyasztottak. Az egyház mára enyhített a böjti szabályokon: csak hamvazószerdára és nagypéntekre ír elő szigorú böjtöt. Ez azt jelenti, hogy a 18 és 60 év közötti hívek a nap folyamán háromszor étkezhetnek, és egyszer lakhatnak jól, valamint ezeken a napokon és a nagyböjt többi péntekjén arra kéri 14 évnél idősebb tagjait, hogy ne fogyasszanak húst.