Ha vasárnap hajnalban felnéz az égre nemcsak olyat láthat, amit 1100 éve senki, hanem még egy különlegességet
Ha vasárnap hajnalban felnéz az égre nemcsak olyat láthat, amit 1100 éve senki, hanem még egy különlegességet

Június 28-ig, tehát keddig láthatjuk a hajnali égbolton a bolygóvonatot, amire csaknem 1100 évet kellett várnunk. A ritka jelenség mellett vasárnap hajnalban a Vénusz és a Hold együttállását is megcsodálhatjuk.

Az égi jelenséget már vasárnap hajnali három óra után néhány perccel is érdemes keresni. Tiszta horizont esetén akár a Fiastyúk csillagait is láthatjuk pislákolni alatta a Holddal, amitől csupán két fokra lesz látható a Vénusz.

„Június 26-án hajnalban a Vénusznak és a Holdnak lesz egy szoros együttállása. Ez egy nagyon szép, látványos páros jelenség lesz” – mondta Mizser Attilla csillagász az M1 műsorában.

Az együttállást és a bolygóvonatot is érdemes már hajnali három óra körül keresni az égen, mielőtt a felkelő Nap fénye elhalványítja a jelenséget. Az öt szabad szemmel is látható bolygó – Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz – mellett távcsővel kémlelve az Uránusz és a Neptunusz is felsejlik a horizonton.

hirado.hu