Grafikák – Szepessy Béla grafikusművész alkotásaiból

Jún 23, 2015
A könyvet a Városi Galériában mutatták be. A kiadványhoz kiállítás is kötődik, a tárlatot július 4-éig nézhetik meg az érdeklődők. Interjú a művésszel.

– Grafikák címmel megjelent egy kötet, amely a munkáit tartalmazza. Hogyan jött a könyv ötlete?

– Már évek óta fontolgattam, hogy el kellene készíteni egy kötetet. Az ösztönzést a nemrég elhunyt Antall István barátomtól kaptam. Valójában ezt a könyvet ő írta volna, de erre, sajnos, már nem kerülhetett sor. A megjelent könyv az ő útmutatásai és cikkei alapján készült el, és képet, tükröt ad a grafikáim világából.

– Egy grafikusművész hogyan lát egy könyv tervezéséhez?

– Ha a másét csinálom, akkor nagyon egyszerűen, ha a sajátomat, akkor halogatom, húzom az időt, nehezen kezdem el a munkát. Úgyhogy azt mondhatom, nagyon sokat segítettek azok a barátok, akik támogattak abban, hogy tudjam rendszerezni az alkotásaimat, tudjam azokat szelektálni. Elég nehéz feladat az embernek a művein keresztül saját magával szembesülnie, azt is mondhatnám, hogy néha már nagyon unom magamat.

– Az elmúlt években, évtizedekben rengeteg alkotása született. Hogyan lehet ezekből összeválogatni egy kötet anyagát?

– Ez csak úgy megy, ha az ember kitűz bizonyos rendező elveket. Tematikusan próbáltam rendszerezni, hogy mi az, ami engem alapjában véve érdekel. Van egy erőteljes történelmi érdeklődésem, van egy olyan vonal, ami a kereszténységgel kapcsolatos, vannak munkáim, amik a varázsláshoz, mágiához, sámánizmushoz köthetők, ezek mentén próbáltam csoportosítani az alkotásaimat. A legidőigényesebb az volt, amíg elkészítettem egy leltárt. Próbáltam összeszámolni, hány alkotásom van, de nem sikerült, bevallom, összezavarodtam. Végül csak összeállt egy leltár, s miközben kialakítottam a kötet nyers változatát, kezdtem ráérezni, melyek azok a képek, amelyek erősítik és melyek azok, amelyek gyengítik egymást. Folyamatosan kialakult hát, hogy a könyvben melyik alkotás melyiket követeli magának szomszédjának. A kötetben végül öt fejezet kapott helyet, amelyekhez egy-egy rövid szöveg is tartozik. A szövegeket kiváló kortárs költők, irodalmárok írták, köztük Antall István irodalmár, Vitéz Ferenc és Antal Attila költők, és helyet kapott a kötetben dr. Jankáné dr. Puskás Bernadett tanulmánya is.

[REKLAM]

– Tematikát vagy művészi korszakokat is megmutat ez a kötet? Már ha voltak, vannak korszakai.

– Biztos, hogy vannak, bár én ezeket inkább periódusoknak nevezném. Szerintem ezt majd később, mások ítélik meg. De az alkotások válogatása közben például felfedeztem olyan időszakomat, amikor a szokásosnál több rajzom született. Ezek szerint volt olyan periódusom, amikor egymás után buggyantak ki a kezeim közül a rajzok. De van, amikor elkezdek festeni, aztán visszatérek a linómetszetekhez, utána pedig készítek néhány fametszetet. De ezek a művek szorosan összefüggnek egymással.

– Válogatás közben talált olyan alkotásokat, amelyeket már régen elfeledett? Érték meglepetések?

– Igen, értek meglepetések. Azt mondhatom, pozitív és negatív értelemben egyaránt. Bizonyos munkákra, amelyeket egykor csak úgy papírra vetettem, rácsodálkoztam, hogy milyen jók, és ez elindított egy folyamatot. Volt olyan kép, amit korábban elkezdtem, és most fejeztem be. Pedig két éve, három éve, nem is tudom, mikor rajzoltam. Az embert meglepi néha saját maga is.

– A Grafikák című kötetből mennyire ismerhető meg Szepessy Béla?

– Erre nehéz válaszolni. Az ember egy kicsikét olyan, mint a fraktál jelenség, hogy egy egészen picike részében is benne van az egész, úgyhogy biztosan kirajzolódik az énemnek egy oldala, de biztos, hogy a teljesség igénye nélkül. Azt hiszem, ez a kötet inkább egy szeletet mutat be az emberből, mintsem az egészet.

F. A.

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Tüzet ugrottak éjjel a múzeumfaluban

Kapcsolódó híreink