Gondolta volna? Az új dolgok megtanulása fiatalítja az agyat!

Gondolta volna? Az új dolgok megtanulása fiatalítja az agyat!
Gondolta volna? Az új dolgok megtanulása fiatalítja az agyat!

Már hat hét alatt, akár 30 évvel megfiatalíthatja az idős emberek agyát az új dolgok megtanulása! Ez derül ki egy kutatásból, amely a Kaliforniai Egyetem egyik intézményében készült. A tudósok felfedezték, hogy több új dolog egyidejű elsajátítása megnöveli a szellemi teljesítményt és megvédheti az embereket az Alzheimer-kórtól.  Az új készségek köre persze nagy skálán mozoghat – tanulhatunk új nyelveket és megismerkedhetünk egy új elektromos kütyüvel is vagy akár festhetünk, esetleg hangszereken tanulhatunk meg játszani. A kutatásban  58-86 év közöttiek vettek részt. Ők 3 hónapig párhuzamosan végeztek 3-5 kurzust heti 15 órában. Ennyi idő elég volt arra, hogy a kognitív képességek elérjék a középkorúak szintjét.

Közben megfigyelték, hogy az új dolgokat nem tanulók képességei nem változtak.

Egy másik felmérés pedig azt igazolja, hogy a már fiatalon dolgozó nők memóriája lassabban hanyatlik. Szintén a Kaliforniai Egyetem kutatásáról van szó, amely az 1935 és 1956 közötti nőkre fókuszált. Kiderült, a memória hanyatlása abban a vizsgált csoportban volt a leggyorsabb, amelyben a nők sohasem dolgoztak. Arra jutottak a tudósok, hogy a munka igen hasznos a nőknek, hiszen segít a szellemi frissesség megőrzésében, társadalmi kapcsolatokat is teremt – ezek mind segítenek az emlékezetromlás mérséklésében.

 

Szerző: Rutkai