31. alkalommal tartották meg a Nemzetközi Levéltári Napot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltár kutatótermében az emléklapok átadása mellett különböző történelmi előadásokat hallgathattak meg a látogatók, valamint egy kiállítást is megtekinthettek.
A 31. Nemzetközi Levéltári Napon is rengeteg vendéget fogadott a szervező intézmény. A levéltár munkássága nagyon fontos, ugyanis számos olyan iratot, emléket őriz, melyek hazánk és főleg vármegyénk történelméről mesélnek. Dr. Bánszki Hajnalka főlevéltáros, szeptemberben kinevezett új igazgató hangsúlyozta: ez a rendezvény számukra egyszerre ünnep és kiemelt rendezvény.
– Ez egy ünnep nekünk, minden esztendőben nagyon várjuk, év elejétől készülünk rá. Ugyanakkor kiemelt konferencia, ami az egész régió tudományos életében nagyon jelentős. Egyrészt a hagyományai miatt, másrészt pedig minden alkalommal olyan előadókat hozunk ide, akik rengeteg újdonsággal tudnak szolgálni az itt élőknek – mondta.
Digitális szolgáltatások
Az igazgató hozzátette: a rendezvény az elmúlt években változatos volt és reményei szerint – mivel folyamatosan jönnek az újabb iratanyagok – bővülni tudnak majd, ennek érdekében pedig mindent megtesznek. A nap programjairól a Magyar Nemzeti Levéltár általános főigazgató-helyettese, dr. Mikó Zsuzsanna adott tájékoztatást. A fő téma, mellyel a konferencia keretein belül foglalkoztak, a Konfliktusok és megoldások volt.
– A magyar történelem nehezebb időszakairól, konfliktusairól szólunk, a környező országok történelmével kapcsolatban. Fontos, hogy levéltáros kollégák mellett egyetemi tanárok, akadémiai értelmiségek is előadnak. A tudomány témakörét is körbejárjuk, illetve arról is szót ejtünk, hogy a levéltárak digitális átállása mit jelent a felhasználók számára, és milyen szolgáltatásokat kínálunk azoknak, akik már a digitális térben keresik ezeket a tartalmakat – fogalmazott. A levéltár kiállításoknak is folyamatosan helyet ad, jelenleg az 1100 év Európában, 20 éve az unióban című vándorkiállítást tekinthetik meg a látogatók, melyről dr. Mikó Zsuzsanna elmondta: remélik, be tudják vele mutatni azokat a magyar történelmi mérföldköveket, melyekre érdemes emlékezni.
Meg kell érezni a múlt illatát
A rendezvényen a Pro Archivo-emléklapok átadásával többeknek mondtak köszönetet a levéltári tevékenységéért. Az egyik díjazott, dr. Szilágyi László, a Zrínyi Ilona Gimnázium kutatótanára elmondta: nagy örömmel fogadta ezt az elismerést.
– Megtiszteltetés itt lenni, a díjat átvenni. Fontos feladat ez, amit közösen végzünk a diákokkal. Amikor tudom, elhozom őket ide, hogy szagoljanak bele a levéltári világba, érintsék meg a lapokat. A legtöbbször úgy távozunk, hogy még maradnának, és ezt az élményt újra és újra megélni nagyszerű dolog – mondta. A kutatótanár úgy gondolja, szükséges, hogy néha a diákok kitekintsenek az iskola falain kívülre, ezáltal megismerhetik az igazi élő történelmet.
Helytörténeti pályázat
Dr. Ulrich Attila alpolgármester szerint a levéltárnak nagyon fontos szerepe van, nemcsak a tudományos világban, hanem az emberek magánéletében és a város számára is. Az aktuális témák, a tudományos kutatások eredményei, különösen, amik a 20. századdal foglalkoznak, fontos a mondanivalója a mai generációk számára, különösen, ha közérthető módon teszik közzé. A levéltári napon a korábban meghirdetett helytörténeti pályázat eredményhirdetését is megtartották: az első három helyezett és a különdíjas mellett a 6 beérkezett pályamunka szerzőjének mindegyikét oklevélben részesítették.