Elmaradt fejlesztések – 11 milliárd forintos korszerűsítés csúszik a brüsszeli politika miatt
11 milliárd forintnyi olyan forrást is visszatart Brüsszel és a Tisza Párt, amit többek között a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház nyíregyházi telephelyének felújítására fordítana a kormány – közölte az egészségügyi államtitkár. A magyar helyreállítási alap listáján szerepel a nyíregyházi szakrendelő épületének javítása és a sebészeti tömb korszerűsítése is, az erre fordítható forrást azonban politikai okok miatt nem kapja meg Magyarország az Európai Uniótól, hangsúlyozta Takács Péter nyíregyházi látogatásán.
„Haza fogjuk hozni a forrásokat” – ezt hangsúlyozta dr. Vinnai Győző, Nyíregyháza egyik országgyűlési képviselője annak kapcsán, hogy az Európai Unió politikai okok miatt blokkolja a Magyarországnak járó pénzügyi forrásokat – tette hozzá a politikus. Kedd délután a Nyíregyházi Jósa András Tagkórház udvarán tartott sajtótájékoztatót Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki úgynevezett szembesítő körútra indult néhány héttel ezelőtt, a hazai kórházakat járja kettős céllal: egyrészt bemutatja az intézmények elmúlt években megvalósult fejlesztéseit, valamint beszél azokról a jövőbeli beruházásokról, amelyek a magyar helyreállítási alap listáján szerepel, azonban a brüsszeli politikusok és a hazai ellenzék miatt el kell halasztani – közölte a nyíregyházi látogatásán.
„Blokkol a Tisza Párt és Brüsszel sunyi kis alkuja. Ezekhez a forrásokhoz, fejlesztésekhez nem férünk hozzá politikai alapon” – tette hozzá az államtitkár.
40 milliárdos fejlesztés a megyében
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye mintegy 40 milliárd forintos egészségügyi fejlesztési forrásban részesült 2010 óta, ennek egyharmada tisztán nemzeti forrás volt – mondta az államtitkár. A Fidesz-KDNP kormányzása alatt eddig országos szinten 560 milliárd forint jött az unióból, amit egészségügyi fejlesztésekre fordíthattak, ez többek között Nyíregyházát is érintette, a tömbkórház projekt részeként létrehozták Kelet-Magyarország egyik legkorszerűbb onkológiai centrumát, több ezer négyzetméteren megújult a belgyógyászati ellátás és a gyermekosztály is – tette hozzá Takács Péter.
Csúsznak a beruházások
Vannak olyan területek, ahova még nem jutottunk el, ilyen például a szakrendelők, az az eddigi felújításokból kimaradt. Ezt az épületet tettük fel az RRF listára, amit aztán Magyar Péter és Kulja András a brüsszeli barátaiktól megkapott és végiglátogatták annak a listának számos elemét. Mik szerepeltek azon a listán? Azok az épületek, amelyek jelenleg még rossz műszaki állapotban vannak, mert nem jutottunk el még oda a felújítással, ezt tűztük ki célul. Itt szerepel a szakrendelő épülete, szerepel a sebészeti tömbnek az energetikai korszerűsítése és még több kisebb épület, és Mátészalkán is van még a vármegyében olyan épület, ami felújításra szorul, tehát a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórházaktól és emberektől 11 milliárd forintnyi forrást tartanak vissza”
– mondta a sajtótájékoztatón Takács Péter.
Takács Péter azt is hangsúlyozta, a kórházi felújításokat és építkezéseket csak szakaszosan lehet megvalósítani, mert a betegellátás nem állhat meg, azt folyamatosan biztosítani kell az egészségügyi intézményekben.
Bölcsődék építését kell elhalasztani
A magyar helyreállítási alap listáján nemcsak egészségügyi intézmények korszerűsítései szerepelnek, hanem ipari, közlekedési, oktatási és vasúti is. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében például több bölcsődei beruházást sem sikerült elindítani a források megvonása miatt – erről már dr. Szabó Tünde országgyűlési képviselő beszélt a sajtótájékoztatón.
A nem egészségügyi tárgyú rrf-ek között van Nyírbéltek, Balkány, Nagyecsed és Dombrád városának a bölcsődei fejlesztései: építések és bővítések tartoznak ide. Vannak olyan, már előfinanszírozott projektek, amelyek a kormány döntése miatt el tudtak indulni, amelyeknél nagyon bízunk abban, hogy vissza fogjuk tudni kapni az Európai Unió illetékes bizottságaitól a forrásokat, ilyen például az új görögkatolikus bölcsőde építése Oroson, a digitális oktatás a Nyíregyházi Egyetemen és a szakképzési centrum szakképző intézményének fejlesztése”
– mondta a képviselő.
A kormánypárti képviselők a jövőben is azért fognak dolgozni, hogy a magyar emberek életminőségét tudják javítani – tette hozzá dr. Szabó Tünde.