Nyíregyházára figyel a fürdőszakma – Sóstón tartja közgyűlését a Magyar Fürdőszövetség
Változtatnának a fürdőgyógykezelések támogatásán, újdonságokat hozott a megújult a SZÉP-kártya rendszere és a mesterséges intelligencia pedig még a fürdőkre is hatást gyakorol - többek között erről esett szó a Magyar Fürdőszövetség 2025-ös közgyűlésén. Idén Nyíregyházán tartották az eseményt, ahol az ország fürdőszakmai szereplői, döntéshozói és szakértői gyűltek össze, hogy megvitassák az ágazat aktuális irányait, kihívásait és jövőbeli lehetőségeit. A programban szerepelt a sóstói fürdők bemutatása, csütörtökön pedig szakbizottsági ülésekkel folytatódik a rendezvény.
A Magyar Fürdőszövetség 2025. évi közgyűlésének tíz év után ismét Nyíregyháza adott otthont. Az ország minden részéről érkeztek szakemberek, hogy megvitassák az ágazat aktuális kihívásait és jövőbeli lehetőségeit.
Reform előtt a NEAK-támogatások rendszere
Kántás Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség elnöke elmondta, 2024-ben több stratégiai területen történt előrelépés. Továbbra is kiemelt cél a fürdőszolgáltatások kedvezményes áfájának elérése, valamint a gyógykezelések TB-támogatásának megújítása. Mint mondta, jelenleg konstruktív párbeszéd zajlik a kormányzati szereplőkkel a szükséges módosítás érdekében.
„Szintén stratégiai célkitűzésként kezeljük a NEAK-támogatások körét. Leegyszerűsítve a gyógykezeléseknek a fürdőkben érintett TB-támogatások körét, amiben sajnálatos módon több mint 10 éve nem történt változás. Ezért a Magyar Turisztikai Ügynökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium elvi támogatásával olyan döntést hoztunk, hogy egy tanulmány elkészítésével kívánjuk bemutatni a gyógyfürdők és az ott végzett kezelések egészségre gyakorolt jótékony hatásait, valamint javaslatot teszünk a finanszírozási rendszer korszerűsítésére is”
– hangsúlyozta a szövetség elnöke, aki hozzátette, a szaunamester-képzésben is sikerült előre lépni, egységes követelményrendszert alakítottak ki.
Tanulás egymástól, terepen
Matavovszky Dániel, a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. vezérigazgatója szerint nagy megtiszteltetés, hogy Nyíregyháza adhatott otthont a rendezvénynek, ami szakmailag és kommunikációs szempontból is jó lehetőség a városnak. A program részeként fürdőlátogatást is tartanak, amelyen a vendégek megismerhetik az utóbbi időszak fejlesztéseit.
„A szakmai programok része egy fürdőlátogatás, amikor a kollégákkal, szakemberekkel átmegyünk a fürdőbe, ahol az elmúlt időszak különböző fejlesztéseit bemutatjuk, illetve a működésünket. Ezek az alkalmak nemcsak bemutatók, hanem kétirányú kommunikációt is jelentenek, tapasztalatcserére adnak lehetőséget. A fürdőüzemeltetés területén dolgozó szakemberek egymástól is tanulhatnak. Vannak fejlesztések bőven, hiszen az elmúlt évben építettünk egy parkolót, kutat fúrtunk, az idei évben szaunát bővítünk, de hát a legutolsó közgyűlés óta felépült a gyógyászati szárny az Aquariushoz kapcsolódóan”
– emelte ki.
Új szállodák és összehangolt attrakciók
Az eseményen dr. Szabó Tünde kormánybiztos mellett dr. Kovács Ferenc polgármester is köszöntötte a résztvevőket, aki megjegyezte, Nyíregyháza, különösen Sóstógyógyfürdő, fontos szerepet tölt be a turizmusban. A környező térségekkel való jó kapcsolatok és az elmúlt évek fejlesztései, például két új szálloda megépítése, tovább erősítették a város vonzerejét a turisták körében.
„Összekapcsoltuk a helyi attrakciókat, Sóstón van az állatkert, 10 perces, kényelmes sétán belül szintén itt van a múzeumfalu. Építettünk egy színvonalas hotelt, és átadtuk egy jó üzemeltetőnek, hogy a gyakorlatban is lássuk, hogyan működik, és milyen előnyökkel jár, ha egy fürdő közvetlen közelében olyan hotel üzemel, amelyből közvetlen átjárás biztosított a fürdőbe”
– mondta.
A fürdőágazat aktuális kérdései
Délután folyamán több érdekes szakmai előadást is tartottak, többek között a NEAK-támogatások átalakításáról és a SZÉP-kártya új lehetőségeiről. Szó volt a fürdők szabadtéri fejlesztéseiről, modern technológiákról, és arról is, milyen szerepet kaphat a mesterséges intelligencia a fürdőszektorban. A nap a sóstói fürdő bemutatásával és egy gálavacsorával zárul, másnap pedig szakbizottsági ülésekkel folytatódik a program.