Bemutatkozik az iskola - várják a Kodályban a leendő elsősöket
Az iskolaválasztás előtt álló nagycsoportos óvodásokat és szüleiket várják a Nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskola pedagógusai és énekkarai 2018. november 26-án, hétfőn 17 órától az intézmény Kodály –termébe. A hagyományos, „Bemutatkozik az iskola” elnevezésű előadáson a kodályos növendékek adnak ízelítőt az iskolában zajló oktató,- és nevelőmunkáról. A műsort követően találkozhatnak az érdeklődők a pedagógusokkal és megtekinthetik az iskolaépületet is.
2018-ban ünnepelik 60. évfordulóját annak, hogy emelt szintű zeneoktatás zajlik a Nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskolában. Az intézményben nappali rendszerű, általános műveltséget megalapozó, emelt szintű ének-zenei oktatás folyik. Az ének-zene oktatása Kodály Zoltán elvei és útmutatásai alapján már 1958-ban elkezdődött, majd 1992-ben az iskola felvette a nagy magyar zeneszerző és zenepedagógus nevét is. Az elmúlt hat évtizedben az itt zajló oktató-nevelő munka széleskörű hazai és nemzetközi elismerésre tett szert. Világnézeti és politikai elkötelezettség nélkül nevelik, oktatják a gyermekeket a legfontosabb ismeretek, jártasságok, készségek, képességek fejlesztése révén.
A magas szintű zenei kultúra mellett az iskola minden más közismereti tantárgyból is jó alapot ad a nívós középiskolákba való továbbtanuláshoz, mely minden évben 100 %-os. Tanulmányi átlag 4,7. Rendszeresen nyertesek a gyerekek a különböző városi-, megyei- és országos tanulmányi- és sportversenyeknek, diákolimpiáknak.
Kötelező beiskolázási körzettel nem rendelkeznek. Városunk minden pontjáról fogadnak gyerekeket. Évek óta többszörös a túljelentkezés. A 2001-ben átadott iskolaépület a XXI. század kihívásainak megfelelő, a város szívében van, impozáns látványt, nyugalmat áraszt. A hatalmas aula, a sok üvegfal világossá, barátságossá teszi a belső teret. A 450 főt befogadó hangversenyterem városunkban egyedülálló szépségű. A zeneoktatást egy 120 m2-es énekkari próbaterem, négy hangszeres terem, ének-zenei szaktantermek segítik.
A tanulók 4 kórusban énekelnek: Nyitnikék Énekkar, Napsugár Kórus, Cantemus Fiú Vegyeskar és a Cantemus Gyermekkar. Az énekkarok rendszeres fellépői a hazai és külföldi kórusversenyeknek, fesztiváloknak.
Karvezetők:
Szabó Dénes, többek között Kossuth- és Liszt-díjas karnagy, a Nemzet Művésze. Rendszeresen tart itthon és a világ számos pontján bemutató órákat, előadásokat. Gyakran érkeznek Nyíregyházára is a külföldi zenepedagógusok, hogy tanulmányozzák a „Nyíregyházi csodának” minősített zenei módszert, karvezetői munkáját.
Szabó Soma Liszt-díjas karnagy, aki a Kodály Zoltán Általános Iskolában kezdte zenei tanulmányait. Karvezetés diplomáját a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte 1998-ban. Azóta vezető karnagya a Cantemus Vegyeskarnak és a Cantemus Fiúkórusnak. Alapító tagja a Banchieri Énekegyüttesnek. Rendszeresen nemzetközi mesterkurzusokat tart Angliában, Franciaországban, Finnországban, Japánban és az Egyesült Államokban. Kortárs magyar művek bemutatásáért Artisjus-díjat, majd megyei Príma-Díj közönségdíját kapta meg. A magyar zenekultúrában végzett kimagasló munkássága elismeréséül KÓTA-díjban, majd Nyíregyháza Város Kultúrájáért Katona Béla-díjban részesült.
A zeneoktatásban nagy szerepe van Szőke Ritának, Artisjus- díjas, mesterfokozat okleveles ének-zene- karvezetés szakos tanárnak, aki több éve vezetője a Napsugár Kórusnak. Ebben a kórusban iskolánk negyedik és ötödik osztályos lányai énekelnek. A Napsugár Kórus rendszeres résztvevője a hazai és nemzetközi fesztiváloknak, versenyeknek, ahonnan rend szerint rangos elismerésekkel, szép eredményekkel térnek haza.
Szilágyiné Botos Mária a Nyitnikék Énekkar karvezetője. Szilágyiné Botos Mária alapozza meg a kórus-és karvezetők munkáját, ő fekteti le a gyerekekben a zenei alapokat és szeretteti meg diákjainkkal egy életre a közös éneklést, a kórusmuzsikát.
A szakmai programok mellett számos szabadidős elfoglaltságot is kínálnak a tanulóknak. Cél az, hogy a kodályos gyerekek és szüleik egy nagy családhoz tartozónak érezzék magukat. Minden ősszel tanulmányi kirándulást, „Szívügyem az egészségem” szombatot, családi napokat, papírgyűjtést szerveznek. Kiemelkedő jelentőségű az elsős szülők avatása, a Szüreti bál is. A felsős tanulók minden novemberben részt vehetnek életük első bálján, ahol az alkalomhoz illő ruhában sajátítják el a „kulturált” szórakozást. A zenei oktatás mellett kiemelt figyelmet kap az egészséges életmód, a testmozgás, a sport is. Futás, úszás, duatlon, vízilabda, sportlövészet - hogy csak pár olyan sportágat említsünk, ahol a tanulók kimagasló eredményeket értek el. Az iskolában minden évfolyamon és osztályban 8 évig tartó úszásprogram zajlik, melyet testnevelők bevonásával, a testnevelés órák keretében, heti 1 alkalommal szerveznek. 8 év alatt így 4 úszásnemet ismerhetnek meg és sajátítanak el a tanulók.