Amikor a házastársak szeretnének félrelépni – A balek lett A hülyéje

Már 30, 2018

Bár még jócskán innen van a harmincon, de olyan neves művészekkel játszik együtt, mint Stohl András, Molnár Piroska, Bálint András, Alföldi Róbert vagy Lázár Kati, emellett egyre gyakrabban rendez is, például a fővárosi Katona József Színházban vagy a Radnótiban.

Az öccse is játszik a darabban

Az itteni társulat minden tagjával találkoztam már korábban, hiszen többször jöttem Nyíregyházára egy-egy előadást megnézni.

– nyilatkozta lapunknak.

László Lilivel harmadszor dolgozunk együtt, Martinkovics Mátét régóta ismerem a Színművészeti Egyetemről, de játszik még a darabban Bárnai Péter, aki osztálytársam volt, illetve az öcsém, András is, aki színészként jövőre végez. Első alkalom, hogy konkrét anyag színrevitelére kértek fel. Nagyon örültem ennek a műnek, mert nem foglalkoztam még bohózattal, ami a látszat dacára roppant nehéz, bonyolult műfaj: hihetetlen koncentráltságot igényel a színész és a rendező részéről egyaránt. Az itteni társulat is nagyon érdekelt, ráadásul először van alkalmam vidéki színházban dolgozni. A hülyéje helyett Feydeau darabjának eredeti címéhez térünk vissza, ami magyarul A balek. Mi nem Hamvai Kornél fordítását használtuk, hanem teljesen új szövegkönyvet készítettünk a műből. Závada Péterrel és Bíró Bencével együtt sok mindent megváltoztattunk még Feydeau-hoz képest is, ezért helyesebbnek tartottuk, ha a korábbi címet használjuk. Szerettünk volna egy izgalmasabb, mához közelebbi verziót létrehozni. Például a századfordulós francia középosztály állt korábban a központban, ám mi ennél fontosabbnak tartottuk, hogy mai nyelven szólaljanak meg a szereplők. A ruházatuk is a mához közelít.

A hűség fehér holló

„Örökzöld” a darab témája: a házastársak szeretnének félrelépni, ám mindenféle akadályok gördülnek az útjukba: valaki épp rosszkor érkezik, elhangzik egy nem várt megjegyzés... Amikor négyszemközt vannak, nagyon őszinték és nyersek, ám amint megjelenik még valaki, hazudoznak, megjátsszák magukat, és ez roppant nevetséges a nézők számára. A szereplők a megszégyenüléstől félnek leginkább, mégis részük lesz benne jócskán. Bár jó száz éve írta a francia szerző a darabját, a téma ma időszerűbb, mint valaha. Az előadás fő célja nem annyira a közönség „nevelése”, mint a szórakoztatása.


Fehér Balázs Benő

Fotó: Falus Kriszta

A bohózatnak nagyon szigorú szabályai vannak, amiket be kell tartani, mert különben működésképtelenné válik minden. Rendezőként a legfontosabb feladatának egy „jófajta” játékmód megtalálását tartja. A főbb szerepeket Rák Zoltán, Tóth Zolka, László Lili és Bárnai Péter játsszák, de szerepel még a darabban többek között Horváth Margit, Tóth Károly, Puskás Tivadar vagy Szabó Márta is. A darab központi témája a hűtlenség. Balázs szerint egy kiegyensúlyozott, jól működő kapcsolat elengedhetetlen feltétele a hűség, mert a megcsalástól jóvátehetetlenül sérül a kapcsolat. A szereplők a műben folyton hazudoznak, ami valamilyen szinten sajnos része az életünknek. Naivság azt hinni, hogy a hazugság, az őszintétlenség teljesen kizárható. Ezt azonban olyan összetett kérdésnek tartja, hogy válasz helyett inkább rendez róla majd egy előadást. A francia szerző szerint a hűséges feleségnek a férje mellett csak egy szeretője van. De nemcsak az asszonyokról, a férfiakról is kiderül jónéhány kacagtató történet az előadásból, amelynek premierje április 28-án lesz a nagyszínpadon.


Sz. Kántor Éva

Borítókép: szinhaz.org

 

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink