A szabadtéri tüzek megelőzhetők – Idén már hatezer riasztás érkezett

Máj 25, 2020

A többnyire csapadékmentes és enyhe tavasz sokakat csábít a szabadba, zajlanak a kerti munkák, emiatt nincs olyan nap, amikor az ország valamelyik pontján ne gyulladna meg az aljnövényzet. Ebben az időszakban a legnagyobb veszélyt a száraz aljnövényzet és avar jelenti, amelyben könnyen és gyorsan terjed a tűz. A szabadban keletkezett tüzek 99 százalékát emberek okozzák.

Idén már 6 ezer alkalommal riasztották a tűzoltókat szabadtéri tűzeset miatt. Ketten életüket vesztették, huszonhárman pedig megsérültek. A tűzoltóknak legtöbbször Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kellett ilyen jellegű eseménynél beavatkozniuk, de Heves, Szabolcs, Bács, Jász és Somogy megyében is több száz szabadtéri tűzesethez riasztották az egységeket. 

Belterületen a kerti zöldhulladék elégetésére csak ott van lehetőség, ahol az önkormányzatnak van olyan rendelete, amely pontosan szabályozza, mely napokon, milyen időintervallumban szabad a kertben zöldhulladékot égetni. Ilyen szabályozás hiányában tilos ez a tevékenység. Tűzgyújtási tilalom esetén akkor sem megengedett a tűzgyújtás, ha azt egyébként más jogszabály megengedi.

A károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, ha tisztában vagyunk a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival. A külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése bejelentéshez kötött, amelyet a munkálatok előtt öt nappal kell az illetékes hivatásos katasztrófavédelem területi szervnél írásban jelezni. A szabad területen keletkező tüzek 45 százalékában belterületen csapnak fel a lángok, így tűzgyújtási tilalom esetén fontos, hogy ha az önkormányzati rendelet ezt megengedi, akkor is legyünk erre tekintettel – javasolja az Országos Tűzmegelőzési Bizottság. A szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza, a jogszabálytól eltérő, vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot von maga után!

A szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról. Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyelet alatt tudunk tartani. Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors tovább terjedésének.

Baj esetén haladéktalanul hívni kell a 112-es segélyhívószámot.

 

Forrás: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Előző hír
Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság a férfit, aki felakasztotta kutyáját
Következő hír
Rózsakert Szabadtéri Színpad

Kapcsolódó híreink