A sóstói szálló a történelem viharaiban

A sóstói szálló a történelem viharaiban

Az első világháború idején, amikor a front közelsége miatt Nyíregyházára érkeztek a sebesülteket szállító vonatok, akkor a szálló volt az egyik hely, ahol hadikórházat rendeztek be. A barakk kórház felépültéig több épületet is sebesülteket ellátó hellyé alakítottak át a városban.


A második világháborút követő évtizedben a hadi és politikai foglyok szűrőállomását rendezték be az épületben, ahogyan erre a szálló falán 1995-ben elhelyezett emléktábla is figyelmeztet. A szovjet fogolytáborokból hazaérkezőket előbb egy szűrőállomásra szállították, ahol ellenőrizték, hogy itthon kell-e még valamilyen felelősségre vonásban részesülniük, vagy szabadon hazamehetnek. Azonban az őket ért sérelmekről, megpróbáltatásokról évtizedeken át nem beszélhettek.

(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)