A Nyíregyházáról elhurcoltakra emlékeztek hétfőn délután

Nyolcszázezer magyar katonát és civilt internált a Vörös Hadsereg a második világháború után a Szovjetunióba. A kollektív bűnösség bélyegét rájuk sütve bántak el a velük korábban hadban álló magyarokkal. A trianoni Magyarország területéről több mint 130, a megyéből pedig összesen 13 ezer embert kényszerítettek arra, hogy elhagyják otthonukat. A szovjet hadsereg 1944. október 31-ikén foglalta el Nyíregyházát, majd november 2-ikán a hadifoglyaik pótlására elkezdték összegyűjteni a férfiakat.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

Volt, akit a munkahelyéről, volt, akit az utcáról fogdostak össze. A málenkij robotra összeszedett szabolcsiakat először átmeneteltették Debrecenbe, ahol vagonokba terelték őket. A szerelvények egy részüket Szibériába, másokat a Kaukázusba szállították. Sokan már az odaúton meghaltak, a hideg és az embertelen körülmények miatt, a többiekre pedig a lágerek pokla várt.

2300 nyíregyházi közül csupán 300 tért vissza

Nyíregyházáról összesen 2300 civilt vittek málenkij robotra. Az Északi temetőben az Elhurcoltak Emlékhelyénél Dr. Ulrich Attila alpolgármester mondott beszédet. Hangsúlyozta, ebben az a szomorú, hogy a 2300 emberből csupán 300 tért vissza. Ez egy óriási veszteség, egy olyan szenvedés, amit mi hál istennek el sem tudunk képzelni, és sem mi, sem az utánunk következő generáció valószínűleg itt Nyíregyházán már nem fog megismerni.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

A történelmi egyházak képviselői is megemlékeztek az elhurcoltakról, értük közösen mondtak imádságot. Ezt követően politikai és civil szerveztek képviselő, valamint a gyászünnepségen megjelent túlélők, leszármazottak és hozzátartozók közösen koszorúzták meg az elhurcoltak nyíregyházi emlékművét.

 

Szoboszlai Tibor