A magyar népi hagyomány szerint ma éjszaka kell májusfát állítani!

Május elseje nemcsak a munka, hanem a majálisok, a mulatozások és a szerelem ünnepe is, hiszen a legények május elsejére virradó éjszaka májusfát állítanak kiszemeltjük vagy kedvesük háza elé.

 

A székelyek a májusfát jakabfának, hajnalfának, míg más vidékeken májfának is nevezik. A népi hagyomány szerint május elsejére virradó éjszaka a legények összefognak, kivágnak egy fát és azt titokban a kiszemelt lány kapujába állítják. Ezt többnyire szalagokkal, virágokkal, üveggel díszítik. A május elsején állított fákat sokfelé pünkösdkor bontják le. 

 

Bár már egyre inkább veszendőben vannak a népi hagyományok és ezzel együtt a májusfaállítás, a Sóstói Múzeumfaluban pedig most zenés-táncos mulatság sem lesz, de azért legalább itt a májusfaállítás nem marad el, a járványügyi szabályok szigorú betartása mellett a látogatókkal együtt díszítik majd fel szombaton.