80 éve történt a holokauszt: Nyíregyházán is megemlékeztek a vészkorszak eseményeiről

Kiállításokkal, kamaradarabbal és az október 7-i terrortámadásokban árván maradt gyerekek érdekében szervezett jótékonysági aukcióval emlékeztek meg a holokauszt 80. évfordulójáról Nyíregyházán. A megemlékezésen részt vett a zsidó állam nagykövet-helyettese is. A szabolcsi megyeszékhelyen a vészkorszak előtt mintegy 5000 zsidó élt, akiket elhurcoltak, a szervezők ezért is tartották fontosnak, hogy a megemlékezések sorába Nyíregyháza is felkerüljön.    

Egy semleges ország, Svájc alkonzulja volt Carl Lutz, aki 8000 magyar családot menekített ki az országból 1942 és 1945 között. Ezen felül 76 lakóházat nyilvánított svájci védelem alatt állónak Budapesten. Közülük a leghíresebb a Vadász utcai Üvegház, ahol körülbelül 3000 zsidó származású talált menedéket. A fővárosban több Carl Lutz emlékhely is található, Nyíregyházán pedig speciális molinókat állítottak fel a Váci Mihály Kulturális Központban, melyek előtt még tárlatvezetést is tartottak. Nyíregyházán így emlékeztek meg a holokauszt 80. évfordulójáról. 

Nemcsak arról szólt a holokauszt, hála istennek, hogy a szerencsétlen embereket, gyerekeket, öregeket beterelték a vagonokba, lágerekbe, majd poruk sem maradt, hanem arról is, hogy voltak olyanok, akik próbáltak másokért tenni, menteni őket. Erről szól a Carl Lutz és a Szenes Anna kiállítás. Ezért fontos, hogy ezekre az emberekre emlékezzünk és részük legyen a történelmünkben, könyveinkben

- fogalmazott Polivodáné dr. Dolinay Eszter, a Keren Hayesod Alapítvány kurátora.  

Nyíregyházán a negyvenes évek elején még 5000 zsidó élt. A vészkorszakban többségük a város közepén felállított gettóba került, majd a térség zsidóságával együtt bevagonírozták őket és koncentrációs táborokba kerültek. Auschwitzból nem sokan tértek haza...  

Az a helyes, ha a ma elő emberek mindig emlékeztetik azokat, akik már jó korban születtek, akik békés körülmények között élnek, arra, hogy a világ nem egyszerű, az ember tud a másik ember farkasa is lenni, hogy ha a helyzet úgy hozza és kell, hogy legfőképpen a fiatal generációt tanítsuk arra, hogy az ilyen helyzeteket kerüljék 

- mondta el Ulrich Attila, alpolgármester.

"Emlékezünk a második világháborúban elhunyt 6 millió zsidóra és köztük arra a 600 ezer zsidóra, akiket Magyarországról hurcoltak el…"

Ezeket a szavakat már Moran Birman mondta el Nyíregyházán. A zsidó állam diplomatája üdvözölte, hogy Nyíregyházán is többféle rendezvénnyel emlékeztek meg a holokausztról.  

Számunkra rendkívül fontos a holokauszttal kapcsolatban, hogy mindenki, mindenhol, ahol csak lehet, megismerhesse mi történt. Különösen fontos ez ebben az évben, amikor már a 80. alkalommal emlékezünk meg a magyar zsidóság tragédiájáról és arról, mi történt a helyi és a környékbeli magyar nyelvű zsidó közösséggel

- emelte ki Moran Birman, Izrael Állam Nagykövetségének elsőbeosztottja

A történelmi tény, hogy a polgári fejlődéshez jelentősen hozzájárult a zsidó közösség és ezek a rendezvények pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a társadalom szövete újjáépüljön, ami a második világháborúban megsérült, jelentette ki a vármegyei közgyűlés elnöke a rendezvényen. Seszták Oszkár hozzáfűzte, mindez azt is jelenti, hogy Magyarország most is kiáll a zsidó állam mellett.

Az elmúlt évben egy nagyszabású emlékkoncert, illetve egy jótékonysági rendezvény volt az Evangélikus Nagytemplomban, ahol én úgy fogalmaztam, hogy ez nem csupán egy jótékonysági rendezvény, hanem egy kiállás, egy szolidaritási rendezvény a zsidó közösség mellett 

tette hozzá Seszták Oszkár, a vármegyei kögyűlés elnöke.

Nyíregyházán két napon is megemlékeztek a holokauszt 80. évfordulójáról. Az érdeklődők egy másik híres zsidómentő életét is megismerhették tárlatok és egy kamaradarab segítségével. Emellett pedig az október 7-i izraeli terrortámadás árvái érdekében jótékonysági aukciót rendeztek.

 

Kapcsolódó galéria

Holokauszt 80 - megemlékezés