Városnap – Emléklappal köszönték meg a helyi értékek őrzőinek munkáját

Máj 17, 2025

Nyíregyháza újratelepítésének 272. évfordulója alkalmából pénteken emléklapokat adtak át a legújabb helyi értékek gondnokainak és javaslattevőinek. Legutóbb 9 új értékkel bővült a települési értéktár, így már 77 helyi kincset őriz a város. Az új elemek között szerepel a Borbányai kereszt, a Szemle és a Hangsúly folyóirat, a Szent Atanáz Főiskola, Pregitzer Fruzsina és Pál Gyula munkássága, a vármegyei tűzoltószövetség, valamint a Szabolcs Szimfonikus Zenekar és Hegedűs István öttusázó is, többjük jubileumi évfordulóhoz kapcsolódik.

Nyíregyháza kétnapos programsorozattal ünnepli újratelepítésének 272. évfordulóját. A rendezvény részeként a városházán emléklapokat adtak át azoknak, akik javaslataikkal vagy munkájukkal hozzájárultak ahhoz a kilenc új értékhez, amelyekkel bővült a már 77 helyi értéket számláló Nyíregyházi Települési Értéktár. Az újonnan felvett értékek közül több is jubileumhoz kapcsolódik, köztük a 75 éves Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, amely a papképzés mellett a világi hallgatók számára is megnyitotta a teológiai oktatást, miközben hű maradt bizánci rítusú, görögkatolikus örökségéhez.

Közös célok mentén

A főiskola különösen nagyra értékeli, hogy Nyíregyháza városa elismeri és támogatja ezt az értékteremtő munkát.

„Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy megfelelő rálátással és tapasztalattal rendelkezünk ahhoz, hogy a hozzánk érkező érdeklődők számára minőségi képzési kínálatot biztosítsunk. Ebben a tekintetben különösen fontos számunkra, hogy Nyíregyháza városa is elismeri ezt a munkát. Mindig éreztük a város támogatását és azt, hogy egy közös célért dolgozunk, de ez most különösen hangsúlyossá vált. Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy a város ilyen gesztussal fejezi ki a felénk irányuló megbecsülését”

emelte ki Horváth Tamás, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola rektori tanácsának tagja.

Kulturális, történelmi kincsek

A Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola mellett a települési értéktárba került az idén szintén jubileumát ünneplő, 125 éves Borbányai kereszt, a 60 éves Szabolcs-szatmár-beregi Szemle is. Helyet kapott továbbá a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Tűzoltószövetség munkássága, Hegedűs István öttusázó emlékezete, a Hangsúly – hangos folyóirat, valamint Pregitzer Fruzsina színművésznő és Pál Gyula festőművész munkássága.

Posztumusz díj Pál Gyulának

Utóbbi gyermekei vették át az elismerést, és örömmel mondták el, hogy édesapjuk életművét ma már több helyen is méltón őrzik és elismerik országszerte.

„Nagyon örülünk az elismerésnek, hiszen örök emlékként maradhat fenn édesapám után. Több helyen is megjelenik a munkássága, hála Istennek. Kállósemjénben – ahol született – a Kállay-kúriában is őrzik az emlékét, ahol egy külön teret szenteltek művészi tevékenységének. Emellett a Nemzeti Képtárban is megtalálhatóak alkotásai. Úgy gondolom, hogy országos szinten is sikerült elérnünk azt, hogy valamilyen formában mindenütt megjelenjen a neve, és fennmaradjon róla egy méltó emlék”

mondta Pál Attila, Pál Gyula festőművész fia.

Zenekar, amely hivatalosan is értékké vált

Kilencedik értékként a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar zeneművészeti és kultúraközvetítő munkája is bekerült a települési értéktárba. Az 1951 óta működő zenekar a vármegye egyetlen hivatásos szimfonikus együttese, amely koncertjeivel és programjaival a komolyzenét népszerűsíti, különösen a fiatalok és a kisebb települések körében. Az együttest működtető egyesület elnöke nemrég közel 30 év után adta át a stafétabotot.

„28 éven keresztül vezettem a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar Közhasznú Egyesületét. Ez idő alatt számos gyönyörű, emlékezetes hangversenyt valósítottunk meg közösen. A nehézségek és rossz emlékek mára elszálltak, csak a szép pillanatok maradtak meg bennem. Természetesen még egy ideig az új elnök mellett maradok, hogy segítsem a zökkenőmentes átadás-átvételt, és a későbbiekben is támogatni fogom a munkáját, ahol és amiben tudom”

nyilatkozta Nagy Gyula, a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar Közhasznú Egyesülete elnöke.

„Ha nem tudjuk, mire lehetünk büszkék, nem is leszünk azok”

Az értékgondnokok és javaslattevők a városháza Krúdy termében vették át az elismerést dr. Kovács Ferenc polgármestertől, aki beszédében megköszönte az értékbizottság munkáját. Kiemelte, a város újratelepítésének évfordulója jó alkalom arra, hogy emlékezzünk a múltunkra, elődjeink munkájára, és tudatosítsuk azokat az értékeket, amelyekre büszkék lehetünk.

„Azt szoktam mondani, hogy ha nem tudjuk, mire lehetünk büszkék, akkor nem is leszünk azok, és így örülni sem tudunk azoknak a kincseknek, amelyek körülvesznek bennünket. Nyíregyháza valódi gazdagságát nemcsak a bankszámlaegyenleg, a vagyonkimutatás vagy a megvalósult fejlesztések mutatják meg, hanem azok az értékek is, amelyek ebben az értéktárban helyet kaptak”

tette hozzá a polgármester.

A második nap a szórakozásé

A városnapi ünnepségsorozat délután a Városalapító atyák szobránál tartott ünnepi megemlékezéssel és koszorúzással folytatódott. Szombaton a Kossuth téren kulturális és szórakoztató programok várják az érdeklődőket, az est sztárvendége a Follow the Flow lesz.

Kapcsolódó galéria

Értéktár emléklapok átadása 2025 májusában

Előző hír
Bennmaradt a Szpari az NB-I-ben!!!
Következő hír
Kiss Norbert az utolsó sorból indulva győzött Olaszországban!

Kapcsolódó híreink