Üzbég-magyar együttműködés – A gazdák érdekében fogtak össze
Üzbegisztán legnagyobb egyetemével fogott össze a térség gazdái érdekében a Nyíregyházi Egyetem. Egy olyan kísérleti projekten dolgoznak, amely segítségével képesek megbecsülni az elvetett gabona termésátlagát. Az üzbégek komoly technikai háttérrel és tapasztalatokkal rendelkezek a projekthez, míg a Nyíregyházi Egyetem az ökológiai gazdálkodás területén jár elöl.
- Ez a projekt azt példázza, hogy a Nyíregyházi Egyetem a saját stratégiai céljainak megvalósításán belül néhány fókuszterületre koncentrálva kíván kiemelkedő eredményeket elérni - a Nyíregyházi Egyetem elnöke, Hárskuti János egy nagyszabású, nemzetközi együttműködésről számolt be csütörtökön, amelynek eredményeit a térség gazdái élvezhetik.
Képzeljük el, hogy egy gazda, aki gabonafélét kíván vetni Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, rákattint egy internetes weblapra, amely képes megjósolni, milyen lesz a terméshozam az adott évben. Mindez nem csalás és ámítás, a legmodernebb technológiát felhasználva erre is képes már a tudomány. A Nyíregyházi Egyetem Üzbegisztán legnagyobb és legismertebb egyetemével együttműködve azon dolgozik, hogy az elképzelésből valóság legyen.
- 2022-ben már konkrét projektötlettel kerestük meg őket, és akkor kezdtük el a közös munkát. Akkor kezdtük kidolgozni ennek a projektnek az alapötletét, ami alapvetően arról szól, hogy a közös tudásunkat felhasználva nézzük meg, hogy a termesztésben milyen előrejelzéseket lehet adni a termésátlagra drónos, illetve műholdfelvételek segítségével, és ebbe az egészbe még azt is vizsgáljuk, hogy ennek milyen hatása van a biogazdálkodásra, és ebben a biogazdálkodásnak milyen hatása van a termésre. Tehát egy kicsit komplex témát választottunk, az üzbég félnek komoly tapasztalatai vannak ezekben. A műholdas felvételekben, illetve ezek elemzésében, mi pedig a biogazdálkodás terén rendelkezünk komoly múlttal, így indult az együttműködésünk. Találtunk egy olyan projektforrást, amire be tudtuk adni a pályázatunkat és a projektünk az 2023 októberében el is indult.
- részletezte a projektet dr. Kovács Zoltán az NYE nemzetközi kapcsolatokért és innovációért felelős elnökhelyettese.
A klímaváltozás Üzbegisztánt is próbára állítja
Üzbegisztán négy és félszer nagyobb, mint Magyarország. Az ország területén található egy hatalmas sivatag, a Kizil-kum, és az Aral-tó maradéka. A ’60-as években még ez volt a világ negyedik legnagyobb tava, amin hatalmas hajók közlekedtek, ez azonban a múlté. Üzbegisztánt kiemelkedően sújtja a klímaváltozás, az elsivatagosodás, ezért régóta igyekeznek megállítani a kedvezőtlen folyamatokat. Non-stop vizsgálják, elemzik a változásokat és ebben nagy tapasztalattal rendelkeznek. Az ökológiai gazdálkodást azonban a magyaroktól kívánják elsajátítani.
- Az egyetemünk, az üzbegisztáni taskenti „TIIAME” National Research University nagyon erős háttérrel rendelkezik a speciális geotechnológiákban, különösen a távérzékelésben, a térinformatikai rendszerekben. Együttműködünk a Nyíregyházi Egyetemmel, mivel tőlük tanuljuk az ökológiai gazdálkodást, és közben pedig olyan képességeinket, mint a térinformatikai technológiákat használjuk a termények, konkrétan az őszi búza és más gabonafélék monitorozására. Próbálunk modelleket készíteni a termésnövekedési hiányosságok azonosítására, valamint javaslatot teszünk olyan mezőgazdasági beavatkozásra, amivel a gabonafélék gyorsabban és időben növekedjenek
- avatta be a részletekbe a jelenlévőket a „TIIAME” National Research University kutatási és innovációs rektorhelyettese, prof. dr. Shukhrat Shokirov. Az üzbég vendégek egy egész napos konferencián vettek részt, ahol nyolc előadás hangzott el. Magyar és üzbég szakemberek segítségével lehetett megismerkedni az együttműködés részleteivel. A rendezvényen az oktatók mellett a Nyíregyházi Egyetem hallgatói is részt vettek.