Történelmi emlékhelyek örökségtúra – Kerékpártúra a Nyírség történelmi emlékhelyei között
A Középkori Templomok Útja Egyesület 2018. augusztus 18–20. között, háromnapos kerékpáros örökségtúrát szervez, amely három tájegységen és két országon halad keresztül Nyíregyháza–Nagykároly–Debrecen között.
Az örökségtúra Nyíregyházáról, a Kossuth térről indul, ahol megismerkedhetünk a megyeszékhely historizáló városközpontjával, eklektikus stílusú főterével. Nyíregyházáról, a jelenlegi megyeszékhelyről Nagykállóba, a valaha vármegyeközpont szerepet betöltő város felé indulunk, ahol megtekintjük a város központjában található egykori vármegyeháza barokk épületét. Nagykállót elhagyva a szomszédos Kállósemjében, a Kállay család egykori birtokközpontjában álló Kállay-kúriát vesszük célba, amelyet néhány éve újítottak fel. Nagykálló és Kállósemjén között végig kerékpárúton tudunk közlekedni. Kállósemjén után Máriapócs felé indulunk tovább. Rövid ideig a 4911-es úton haladunk, de a pócspetri elágazásnál letérve ismételten alacsony forgalmú mellékúton mehetünk tovább.
A Pócspetri-ügy részleteire is fény derül
Pócspetriben megismerkedhetünk a Pócspetri-ügy részleteivel. Pócspetrit Máriapóccsal kerékpárút köti össze, ahonnan már messziről látszanak a máriapócsi kegytemplom tornyai. Máriapócson megtekintjük a barokk székesegyházat, amely a Kárpát-medence egyik legjelentősebb zarándokhelye és történelmi emlékhelye. Máriapócs után az ófehértói római katolikus templom felkeresésére indulunk, amelyet a Báthori család építtetett. Ófehértó után, Nyírgyulajon keresztül Nyírbátor felé haladunk tovább. Nyírbátor az örökségtúra legjelentősebb állomása, ahol a történelmi jelentőségű műemlékek, nemzetközi szinten is ismert művészettörténeti emlékek sorakoznak.
A túra alatt Nyírbátorban rendezzük be „főhadiszállásunkat”, mindkét éjszaka itt alszunk és vacsorázunk. Másnap reggel a Bátorligeti ősláp felfedezésére indulunk, amely hazánk egyik legrégebbi és leghíresebb természetvédelmi területe. Bátorligetet elhagyva, Vállajnál érjük el a magyar–román országhatárt, amelyet a személyigazolványunk felmutatásával léphetünk át. Az örökségtúra második napjának legfőbb célja Nagykároly és környékének felfedezése.
Visszatérés Nyírbátorba
A Károlyi család emlékhelyeinek megismerése után visszatérünk Nyírbátorba. Az örökségtúra harmadik napján Nyírbátortól egészen Debrecenig szinte végig kerékpárúton közlekedhetünk. A bringaúttól néhány méterre áll egy csodálatos 13. században épült református templom Nyírmihálydiban, amely félköríves szentélyével, izgalmas tömegformálásával, a templomot körülölelő gyümölcsössel hívja fel magára elsőként a látogató figyelmét. Nyírmihálydi után átlépve Hajdú-Bihar megye határát Nyíradony felé vesszük az irányt, ahol Nyíracsád felé fordulunk. A Gúthi erdő árnyas fái között haladunk, amely az Alföld legnagyobb egybefüggő erdője. Felkeressük az út mellett található Árpád-korból származó templomromot, amely valaha a Gutkeled nemzetség monostora volt. A templomromot elhagyva egy újabb Árpád-kori templom felkeresésére indulunk a szomszédos Nyíracsádra. Ezt követően visszatekerünk Nyíracsádra és elfogyasztjuk ebédünket. Az örökségtúra végállomása Debrecen, ahol ellátogatunk a városközpontba, onnan pedig vonatra szállva mindenki kényelmesen hazajuthat.
Gyülekező: augusztus 18. (szombat) 7.30 és 8.00 óra között Nyíregyházán, a Kossuth téren, indulás 8.00 órakor.
Költségek: A túra önköltséges, melynek mértékéről tételes tájékoztatását nyújtunk. Az étkezés gyakorisága szabadon választott, amelyet a túra előtt pontosítunk! Részvételi, nevezési díjat nem számítunk fel. A kerékpártúra időtartama alatt szervezett idegenvezetést, túravezetést és kerékpáros szervizszolgáltatást ingyenesen biztosítunk.
Jelentkezési határidő: 2018. augusztus 12. (24.00 óra) a megadott elérhetőségeken.
További információk: Középkori Templomok Útja Egyesület, e-mail: kozepkoritemplomokutja@gmail.com, telefon: +36-30/446-8383, +36-30/355-7076, +36-20/506-0127, web: www.facebook.com/kozepkoritemplomokutja.