Retró Nyíregyháza sorozat 17. rész -Az Északi lakótelep és Móricz Zsigmond szobra 1969-ben

Retró Nyíregyháza sorozat 17. rész -Az Északi lakótelep és Móricz Zsigmond szobra 1969-ben
Az Északi lakótelep és Móricz Zsigmond szobra 1969-ben

A képen a mai Szent Flórián tér látható az Északi lakótelep pontházaival és Móricz Zsigmond szobrával 1969-ben. Az Északi Alközpont nevű lakótelep első tervei 1960-ban készültek el, de a tényleges munkálatok csak 1964 augusztusában kezdődtek meg. Ezt megelőzően 1961 júniusában felállították Kóthay Nándor szobrászművész alkotását, Móricz Zsigmond író életnagyságú ülőszobrát.

Külön érdekesség, hogy a szobor ünnepélyes felavatására csak egy évvel később, 1962. szeptember 3-án került sor, amikor az író halálának 20. évfordulójáról is megemlékeztek. Már ekkor is többen megkérdőjelezték, hogy az emlékmű méltó helyen van-e, de a szobrot végül csak jóval később költöztették át, oda, ahol napjainkban is látható: a Bessenyei György Tanárképző Főiskola, azaz a mai Nyíregyházi Egyetem parkjában.

A fotót Tulok Ferenc készítette 1969-ben  a budapesti Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata megbízásából.

 

(Szerző: Holmár Zoltán történész)