Retró Nyíregyháza sorozat 15. rész - A Beloiannisz tér 1969-ben

Retró Nyíregyháza sorozat 15. rész - A Beloiannisz tér 1969-ben
A Beloiannisz tér 1969-ben (dr. Holmár Zoltán magángyűjteménye)

A képen egy kiránduló csoport látogatást tesz Nyíregyháza és Szabolcs vármegye 1928-ban felavatott első világháborús hősi halottainak emlékművénél. A Hősök szobrától nem messze ekkor még csilingelt a nyíregyházi villamos, melynek kis állomásépülete is a Beloiannisz téren helyezkedett el. A háttérben az 1892-ben, Alpár Ignác tervei alapján megépült megyeháza épülete bukkan fel, mely 1989-ig megyei tanácsként funkcionált. A teret a villamos 1969-es megszüntetésével átalakították, és átnevezték Tanácsköztársaság térre, melynek 50. évfordulójáról ebben az évben tartottak megemlékezést. A teret 1990-ben végül Hősök terére keresztelték át.

A fotót Tulok Ferenc készítette 1969-ben  a budapesti Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata megbízásából.

 

Szerző: dr. Holmár Zoltán történész