(Fotó: Trifonov Éva)

Régi utcák, új történetek – Kerekasztal-beszélgetés a Levéltárban

Máj 16, 2025

Muzeológiai kutatásokról, tirpák hagyatékokról, a város történelmét bemutató írásokról és a levéltár-pedagógiáról is tartottak előadásokat a vármegyei levéltár által már több éve megrendezett városnapi rendezvényen pénteken. Idén kerekasztal-beszélgetésre várták a kutatókat, szakembereket a helyszínen, ahol különböző kiadványokba is betekinthettek az érdeklődők.

Kerekasztal-beszélgetés a legfrissebb várostörténeti projektekről

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltár Nyíregyháza városnapja alkalmából minden évben a település történetéhez kapcsolódó tudományos rendezvénnyel készül. Idén kerekasztal-beszélgetésre invitálták az érdeklődőket, melyen olyan társintézményekből érkeztek előadók, mint a Jósa András Múzeum, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, a Sóstói Múzeumfalu vagy a Városvédő Egyesület. Dr. Bánszki Hajnalka, a levéltár igazgatója a helyszínen elmondta: a meghívott vendégelőadók olyan kutatásokat mutatnak be a rendezvényen, melyek Nyíregyháza történelméhez kötődnek.

– Lesz orál history kutatás, illetve szó lesz muzeológiai kutatásról is, továbbá a múzeumba újonnan bekerült anyagokról, történettudományi kutatásokról, kiadványokról, valamint a levéltár legújabb projektjéről számot adó kolléganőnk a levéltár-pedagógiai foglalkozásunkról fog beszélni. Ugyanis ebben az évben Nyíregyháza történeti pecsétjeit, részpecsétjeit megcsináltattuk replika formájában. Levéltári óra keretében lehetősége van a gyerekeknek arra, hogy viaszpecsét nyomatokat készítsenek, illetve az óra folyamán ezeknek a pecséteknek a segítségével ismerkednek meg a város történetének egyes állomásaival

– mondta dr. Bánszki Hajnalka.

Az igazgató hozzátette: a levéltár-pedagógia keretében általános iskolásoktól kezdve egészen az egyetemista korosztályig tanórán kívüli foglalkozásokon levéltári órákkal várják a fiatalokat, melyeken különböző témákkal fogadják őket. Dr. Bánszki Hajnalka úgy véli, az ifjúság nagyon nyitott és érdeklődő. A városnapi kerekasztal-beszélgetésen ezt a tevékenységet is bemutatták.

A tirpák kutatás öröksége

Számos terület van, mely Nyíregyháza történetéhez köthető. Dr. Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója a tirpák kutatások örökségéről beszélt a rendezvényen, mely szorosan kötődik a vármegye és ezáltal a vármegyeszékhely történelméhez is.

– A városnaphoz egyértelműen kapcsolódik a tirpákkutatás. A tirpákok 1753-tól itt élnek Nyíregyházán. Tavaly a városnap, valamint a Tirpák fesztivál keretében egy hozzájuk kötődő kérdőívet töltettünk ki. Ennek a kutatásnak az eredményeit igyekszünk összegezni a Jósa András Múzeum évkönyvében, olyannyira, hogy ezen felbuzdulva a múzeum következő, 66. évkönyvszámában külön egy tematikus fejezetet szenteltünk a tirpákoknak

– fejtette ki a múzeumigazgató, aki az eseményen elmondta: összesen 6 tanulmány készült a tirpák hagyatékkal kapcsolatban. Dr. Rémiás Tibor a kérdőív, a tanulmányok és a Kassai levéltárban végzett kutatásai alapján mutatta be a tirpák örökséget a résztvevőknek.

Múltunkról mesélő kiadványok

A város múltjáról számos kiadvány jelent meg korábban és jelenik meg napjainkban is. A levéltár is számtalan ehhez kapcsolódó kötettel rendelkezik. Hozzájuk hasonlóan a Nyíregyházi Városvédő Egyesület is folyamatosan megjelentet olyan olvasmányokat, melyek a város történelmét tárják fel. A Mesélő Nyíregyháza Városvédő füzetek című kötetekből eddig 35 szám jelent meg. Urbán Teréz, az egyesület alelnöke vendégelőadóként ezeket a kiadványaikat mutatta be a beszélgetésen.

– Tulajdonképpen a Nyíregyháza múltjához kötődő személyekről, épített értékeinkről, eseményeinkről szólnak ezek a 21. századi, nagyon olvasóbarát füzetek. Hiszen kicsik, könnyen elférnek egy táskában, rövidek, gyorsan el lehet olvasni, különösen a mai felgyorsult világban. Azonban nagyon értékes, érdekes információkat tartalmaznak

– ismertette Urbán Teréz.

Az egyesület alelnöke mindezek mellett a következő szám tartalmát is ismertette, valamint saját 2021-ben kiadott könyvéről is beszélt, mely Nyíregyháza 270 éves történetét öleli fel. A levéltár városnapi rendezvényén olyan témákat is megvitattak a résztvevők, mint Barzó Endre művészettörténeti kutatásai, a szűcsök hagyatéka vagy éppen a várost érintő kriminálhistóriai kutatások. 

Kapcsolódó galéria

Városnapi beszélgetés a levéltárban

Előző hír
Családi napot szerveznek a Móriczban szombaton
Következő hír
Figyelem: lezárások a Városnap idején!

Kapcsolódó híreink