Premier a Nyíregyházi Televízióban - Városépítő tirpákok...

Premier a Nyíregyházi Televízióban -  Városépítő tirpákok...
A tirpákság betelepítésének, megtelepedésének történetéről film készült

Tirpákok! – ezt szokták mondani lekezelően (és tudatlanul!) a szabolcsi emberekre, ha meg akarják őket sérteni.  Krúdy Gyula próbálta más irányból megközelíteni a fogalmat: „... az egykori tirpák, aki szégyenkezett, pirult valaha a csúfolkodó szó miatt, manapság büszkén a mellére üt: Igen, én tirpák vagyok. Az én ősapám alapította ezt a gyönyörű várost, itt a Nyírség futóhomokjában.”  A tirpákság betelepítésének, megtelepedésének történetéről film készült, mely választ ad arra is, hogy a XVIII. század közepétől milyen szerepet játszottak Nyíregyháza fejlődésében, mai arculatának kialakításában.

Az alkotás dr. Bodnár Zsuzsa, Márkus Mihály és dr. Vietórisz István tanulmányainak felhasználásával készült. Történészek beszélnek a legfontosabb eseményekről, de a tanyabokrokban élő tirpák leszármazottak is megszólalnak, visszaemlékeznek szüleik, nagyszüleik elbeszéléseire. Sok segítséget nyújtott a forgatás kapcsán a Bokortanyák Lakosságáért Egyesület, a Szabolcs Néptáncegyüttes és sokan mások. A több mint fél éven keresztül forgatott filmben sok eredeti dokumentumot, régi fotót és filmfelvételt használtak fel és több eseményt, népszokást elevenítettek meg, játszattak el. A történelmi múlt egyes részeinek rekonstruálása mellett látható lesz tehénfejés, népi ételek készítése, különböző mezőgazdasági munkák, és egy templomépítéssel kapcsolatos jelenet. Bepillanthatunk a tirpákság népdalaiba, népköltészetébe, néptáncaiba és hitvilágába – a sok egyéb érdekesség mellett. A filmet Csordás László vágta, Kéry Péter szerkesztette, fényképezte és rendezte. Vetítések a Nyíregyházi Televízió­ban: március 15., péntek 19.00 és másnap, szombat 8.00.