Nemzeti összetartozás – Nyíregyháza több pontján is megemlékezéseket tartottak
Június negyedikén egyszerre megemlékezik, emlékeztet és ünnepel az egész magyar nemzet. 105 évvel ezelőtt ezen a napon írták alá a trianoni békeszerződést, mely a teljes magyarság lelkiségét meghatározta. Nyíregyháza városvezetése több helyszínen is ünnepséggel és koszorúzással hangsúlyozta, hogy a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes nemzetnek.
Ünnepség a sóstóhegyi kopjafánál
„Mert nem lehet feledni, nem, soha, amíg magyar lesz és emlékezet.” – Juhász Gyula költő szavai állnak azon a sóstóhegyi köztéri parkban kihelyezett táblán, mely a 3 éve felállított kopjafa mellett a trianoni eseményeknek állít emléket. Ágoston Ildikó önkormányzati képviselő a helyszínen rendezett ünnepségen elmondta: az emlékhellyel a fiatalság számára is felhívják a figyelmet, hogy a 105 éve történt eseményeket nem szabad elfeledni.
– Ezen az eseményen az óvodásoktól kezdve egészen a szépkorúakig mindenki képviselteti magát. Fontos, hogy a történéseket a jövő generációja számára átadjuk. Lehet, hogy nem értik, miről van szó, csak érzik, hogy itt történik valamilyen esemény, valami megragad bennük évről évre, s bízunk benne, hogy ezzel elültettük a magvakat a szívekben és lelkekben
– magyarázta az önkormányzati képviselő.
Történelmünket mindig tovább kell adni
„105 év az egy több emberöltőn átnyúló időszak” – emelte ki ünnepi köszöntőjében dr. Ulrich Attila főiskolai docens, a nyíregyházi Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottság elnöke, aki az önkormányzat képviseletében vett részt a megemlékezésen. Hangsúlyozta: az 1920. június 4-én meghozott döntés az egész magyarság lelkiségét meghatározta, ezt pedig nem szabad elfeledni ennyi év után sem, hanem mindig tovább kell adni a következő nemzedéknek.
– A világ mindig változik, s vele változik az ember is. Éppen ezért a mostani korszaknak – melyben már olyan generációk nőnek fel, akik 1990 után születtek, s viszonylag jobb, kiegyensúlyozottabb korban élnek –, azt gondolom, az a feladata, hogy az eseményekre emlékeztessen, megtanítson
– mondta a főiskolai docens.
Dr. Ulrich Attila hozzátette: egy nemzet életében fontos, hogy az emberek mindig megbecsüljék, tiszteljék azokat a történelmi pillanatokat, melyek meghatározóak a haza számára. A trianoni események pedig ilyenek voltak.
Tanulni kell a tragédiákból
A rendezvényen dr. Szabó Tünde kormánybiztos, országgyűlési képviselő is köszöntötte a résztvevőket. Beszédében elmondta: a békediktátum következménye nem pusztán területvesztés volt, hiszen családok szakadtak szét. Azonban nem hagyhatjuk, hogy ezek határozzák meg a jövőnket, büszkének kell lennünk nemzetünkre, mely sok mindenen ment keresztül és mégis erős maradt – hangsúlyozta.
– A történelem során megmutattuk a nagyvilágnak, hogy soha nem engedhetjük el egymás kezét. Az összetartozás napján a visszaemlékezések során fontos, hogy ne csak a fájdalomról legyen szó. A tanulságok levonása ugyanis nélkülözhetetlen, hiszen útravalónak szolgál a következő időszakra és a további generációnak egyaránt
– részletezte dr. Szabó Tünde.
Az országgyűlési képviselő beszédében aláhúzta, hogy olyan hazának kell lennünk, mely büszke kultúrájára, nyelvére és történelmére is, valamint mindent megtesz azért, hogy értékeit, érdekeit megóvja, a határon túl élő nemzettársaival együtt. Az ünnepségen az általános iskolások és óvodások, valamint Csobolya József előadóművész műsora után a város és kiemelt intézményeinek képviselői is elhelyezték az emlékezés koszorúit a kopjafa előtt.
Közösen cselekedni egymásért
A megemlékezés csütörtökön Nyírszőlősön is műsorokkal és koszorúzással folytatódott. Jászai Menyhért alpolgármester az ott kihelyezett emlékműnél szintén kiemelte: ezen a napon büszkének kell lennünk nemzetünkre.
– A múlton nem keseregni kell, s visszafordulni. A gyásznap forduljon cselekvéssé, ezt is jelképezi a Nemzeti Összetartozás Napja, mint ahogy most összetartozunk, összetartunk és segítjük Székelyföldet a jelen katasztrófájában, vagy akár a kárpátaljaiakat is, magánszemélyként, önkormányzatként. Ez a mi jövőnk, hogy nem hagyjuk, hogy szétválasszanak bennünket, mert ez rajtunk múlik, s a mi hatáskörünkben van, hogy együtt maradjunk
– fogalmazott Jászai Menyhért.
A nyírszőlősi megemlékezésen dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő is részt vett, aki beszédében hangsúlyozta a békeszerződés igazságtalanságát, melynek aláírására kényszerítették a magyar nemzetet. Az alpolgármesterhez hasonlóan fontosnak tartotta kiemelni, hogy az országot ért tragédiákból mindig erőt kell meríteni, éppen ezért lényeges, hogy soha ne feledjük, mi is történt 105 évvel ezelőtt.