Konferencia – Hallgatók mutatták be kutatási eredményeiket a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán
A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara, Szociális és Társadalomtudományi Intézete, Társadalomtudományi és Szociális Munka Tanszéke kedden Tudományos Diákköri Konferenciát rendezett, amelyen a hallgatók különböző társadalomtudományi témákban mutatták be kutatásaik eredményeit. Az esemény célja, hogy lehetőséget adjon a tudományos munkák bemutatására és a szakmai párbeszéd elősegítésére. A legjobbnak ítélt kutatásokat tovább küldik a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára, amelyen a hallgatók országos szinten mérhetik össze munkáikat 2025 tavaszán.
A Tudományos Diákköri Konferencia célja, hogy lehetőséget adjon a hallgatóknak, valamint helyi és külföldi társintézmények, partneriskolák diákjainak kutatási eredményeik bemutatására és a tudományos párbeszéd erősítésére.
Változatos témák
A hallgatók kutatásai különböző társadalomtudományi témákat érintettek, például a drogok és alkohol társas kapcsolatokra gyakorolt hatását, a védőnői hivatás változásait, vagy a Z generáció egészségkárosító magatartását. Utóbbi egy 2024-ben indult kutatássorozat, amely jövőre is folytatódik.
„2025-ben és ’26-ban is lesz majd egy adatfelvétel ezekkel és további adatokat fogunk kinyerni. Az ESPAD kutatásnak egy rövidített verzióját fogjuk használni. 65 kérdésből áll és konkrétan a fiatalok egészségére, egészségkárosító magatartására koncentrálni Ezzel szeretnénk hozzájárulni a későbbi rizikó magatartások csökkentéséhez és azoknak a pozitív irányba való eltolásához”
– mondta Beri Nikoletta szociális ismeretek tanára, mesterszakos hallgató.
Tehetséget támogató kutatómunka
A konferencián Rusinné dr. Fedor Anita dékánhelyettes a konferencia fontossága kapcsán hangsúlyozta, az esemény tehetséges hallgatóknak ad lehetőséget a kutatómunkára, amelyhez egy témavezető nyújt segítséget, például a kutatási terv elkészítésében, adatgyűjtésben és elemzésben. A témavezető felkészíti őket arra is, hogyan készítsenek tudományos publikációt és prezentációt. A cél, hogy a hallgatók tapasztalatot szerezzenek a tudományos munkában.
„A tehetséges diákokat fel kell karolni. Azok a diákok, akik érdeklődnek a tudományos pálya iránt, nagyon fontosak az egyetem számára, és igazából az egyetem az a motiváló tudományos környezet, amelynek a keretei között ez a tudományos munka a legoptimálisabban lebonyolítható”
– jegyezte meg Rusinné dr. Fedor Anita dékánhelyettes.
Széleskörű támogatás
A tudományos diákköri tevékenység szervezeti működését kari szinten a Tudományos Diákköri Tanács irányítja. A tanács támogatja a hallgatók kutatói tevékenységét és tehetséggondozását. Lehetőséget biztosít számukra a kutatási eredmények bemutatására intézményi és országos konferenciákon, valamint segíti a nemzetközi kapcsolatok kiépítését. Az eseményen dr. Jóna György, az egyetem docense, aki egyben a Tudományos Diákköri Konferencia és a Tudományos Diákköri Tanács elnöke is, elmondta, a hallgatók számára széles körű támogatást biztosítanak, beleértve infrastrukturális hátteret, technológiai eszközöket és oktatói mentorálást.
„Nagyon sokrétű támogatást tudunk biztosítani a hallgatóknak, alapvetően infrastrukturális hátteret adunk nekik, ami azt jelenti, hogy technológiai eszközökkel tudják a meglévő adatokat feldolgozni, és természetesen az oktatói támogatásról sem szabad elfeledkezni, mert mentorált rendszerben dolgozunk. Ez azt jelenti, hogy minden egyes hallgató akár 2 mentorral is együtt dolgozhat, különböző szempontokból megközelítheti ugyanazt a témát, és ezáltal újabb és újabb kutatási eredményeket tudnak bemutatni a hallgatók itt, a TDK-n”
– emelte ki dr. Jóna György.
Stresszkezelés a középpontban
Dr. Jóna György hozzátette, a hallgatók érdeklődése évről évre változik a kutatási témák iránt, most egyre inkább a stresszkezeléssel és az egészségügyi dolgozók stresszkezelési lehetőségeivel foglalkoznak. Hozzáfűzte, egy kerekasztal-beszélgetést is szerveznek, amelyen szakemberek arról beszélgetnek, hogyan hatnak a stresszre az online tartalmak, mint a TikTok és a Facebook.
A társadalom változásaira reflektálva
A rendezvényen köszöntőbeszédet mondott dr. Ulrich Attila bizottsági elnök, aki kiemelte, a konferencia nemcsak a résztvevő fiatalok és felkészítő tanáraik számát, hanem a kutatott témák sokszínűségét is tükrözi, amelyek a társadalom változásait vizsgálják.
Történészként azt gondolom, hogy akkor gondolkodik a tudomány helyesen, és akkor gondolkodnak az oktatók is helyesen, bárhol is dolgozzanak, hogyha az utódaikat már jó korán kinézik, azt a gondolkodásmódot, amelyet a fiatalok hozhatnak a tudományba, azt a saját magukévá teszik és pallérozzák az elmét, mert bármilyen országnak a jövője a fiatalabbakban is áll és az idősek bölcsességében”
– mondta dr. Ulrich Attila.
A legjobbak országosan is megmérettetnek
A nap folyamán, a konferencián négy társadalomtudományi szekcióban összesen 34 hallgató előadását hallhatta az értékelő bizottság. A legjobbnak ítélt kutatásokat a bizottság továbbküldheti az OTDK-ra, azaz az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára, ahol a hallgatók országos szintű versenyen mérhetik össze tudományos munkáikat. A 2025 tavaszán esedékes 37. OTDK-ra már elindult a nevezés.
Boros Rita, Szabó Gabriella