ITT A FARSANG, online ÁLL A BÁL! - Télbúcsúztató, tavaszköszöntő
ITT A FARSANG, online ÁLL A BÁL! - Télbúcsúztató, tavaszköszöntő

Hogyan tudták őseink folytatni, s ha kellett újrakezdeni életük egyes szakaszait?

Megköszönték, lezárták az addigiakat és felkészültek az elkövetkezendőkre. Mindezt tették tánccal, játékkal, ünneppel és persze sok-sok humorral. A vízkereszttől a húsvét előtti nagyböjt kezdetéig tartó időszak, a farsang a mulatozás időszaka. Ez volt a párválasztási és egyben az esküvői szezon is, mivel a húsvéti böjt idején már tilos volt táncolni és esküvőt tartani. Farsangkor a falvakban bálokat tartottak, s a farsang ünnepéhez kötődik Magyarországon a népi színjátszás kialakulása is. A különféle maszkos alakoskodásokból nőttek ki a különféle dramatikus játékok, amelyekben tipikus alakokat személyesítettek meg. Ilyenek voltak a „cigány”, a „török”, a „betyár”, a „koldus”, a „vándorárus”, a „menyasszony”, „vőlegény”, stb. Kedvelt volt a férfi-női szerep- és ruhacsere. Szívesen alkalmaztak állatmaszkokat is, gyakran feltűnik a játékokban a kecske, a ló, a medve!


Már a XVI. századtól vannak adataink az egyik legnépszerűbb alakoskodó játékról, az ún. Cibere vajda - Konc király párviadaláról. Az egyik szereplő a böjti ételeket (cibere), a másik a húsételt személyesíti meg, az ő viszálykodásukról szól a játék…

Ilyen és ehhez hasonló komoly és ünnepélyes szokások, vidám, humoros játékok és táncok elevenednek meg ebben az előre felvett és élőben közvetített műsorelemeket egyaránt tartalmazó online táncjátékban, amely a nyíregyházi táncegyüttesek példás összefogásával valósul meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Néptánc Egyesület gondozásában.

A nyíregyházi táncegyüttesek farsang farka első napján – „sonkahagyóvasárnap” – ezúttal a telet búcsúztatják és köszöntik a tavaszt közösen, éppúgy, ahogy elődeink tették farsangnak havában, sok-sok évvel ezelőtt… - tájékoztatta szerkesztőségünket Demarcsek György.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az online bál helyszíne: VLAMI

Az online bál ideje: 2021. február 14. 17:00

A közvetítés helye: https://www.facebook.com/SZSZBMNE

Közreműködők: Tánctanoda; Nyírség UP (Lókötő és Topogó); Igrice Néptáncegyüttes; Szabolcs Néptáncegyüttes; Nyírség Táncegyüttes

A műsor részei: házszentelés; háromkirály-járás; kánai menyegző felolvasása; ráolvasások; időjárásjóslások; balázsolás; falufeljáró menet; kiszebáb-égetés; farsangi bál (benne: medvés; bőgőtemetés;asszonyfarsang; Bökönyi táncok; Tiszamogyorósi táncok; Szatmári táncok)

Zene: Szikes Zenekar

Ötletgazda: Antal Roland

Alkotók, vezetők: Bohács Gitta; Éder Róbert; Demarcsek György; Antal Dóra, Antal Roland; Fehértói Anett, Grexáné Nagy Enikő, Ugyan Attila; Fabu Bettina, Kerepesi Attila; Tóth Bence; Dalanics Nikoletta, Ignácz Gergő, Ágoston Ildikó

Produkciós vezető: Demarcsek György